Успішно!

біхелсі

Голоси, якими говорить Луцьк

Ви їх точно чули. Їхніми голосами маршрутки оголошують зупинки, світлофори дозволяють перейти вулицю, радіо рекламує товари і послуги, анонсують концерти і фестивалі. Втім, мало хто задавався питанням: а хто вони – люди, чиїми голосами говорить місто? Знайомтеся…
 
Андрій Зубенко, директор радіо «СІД ФМ»





Голос Андрія Зубенка оголошує у міських автобусах зупинки, звучить у рекламних роликах на радіо. Андрій пригадує, як кілька років тому активісти з громадської організації «Генерація успішної дії» звернулася до нього з проханням озвучити зупинки на маршруті №15 і 17. «Мені стало цікаво, і я погодився. Особливих вимог до озвучки не ставили, просто попросили, щоб була відповідна інтонація та чіткість», - каже він. Андрій зізнається, що навіть не знав, як саме ці записи мають звучати. Керувався тим, що чув у київському метрополітені.

Саме тоді маршрутки Луцька вперше заговорили голосом Зубенка. Згодом ця озвучка з маршруток зникла – виникли технічні проблеми. Сьогодні ж голос Андрія, який оголошує зупинки, можна почути у міських маршрутках №11 і 19. Це авто, які належать підприємству «АТП  №1».
 
Хоча, як зауважує Андрій, наразі у маршрутках озвучені тільки основні зупикни, де зупиняються тролейбуси. Зупинок для маршруток, як відомо, у Луцьку більше, і не всі вони озвучені, тож озвучка як така певною мірою втрачає свою корисність, особливо для пасажирів з вадами зору.

Окрім того, голос Андрія Зуберка можна частенько почути у різного роду рекламних роликах. «Мені знайомі часто кажуть: від того Зубенка немає де сховатися! І в центрі міста його чути, сів в маршрутку проїхався до «Там-таму» і  тут він говорить!..», - сміється Андрій.
 
Анастасія Передрій, ведуча «Радіо Луцьк»





«Промовляти слова треба так, ніби говориш з коханою людиною», - ділиться секретом приємного голосу Анастасія Передрій. Вона – ведуча на радіо «Луцьк», автор програми для львівського Радіо MJoy. Чують Настю і в Америці: щотижня вона готує підбірку українських новин для Радіо української діаспори у США.
 
Голосом Анастасії «говорять» і міські маршрутки, оголошуючи зупинки для своїх пасажирів. Записи для маршрутних таксі дівчина начитувала ще кілька років тому. «Зараз начитала б ліпше, якби була нагода, то я би переозвучила їх», - говорить Настя.
 
Насправді, ця справа є не такою легкою, як може видатися на перший погляд, оскільки це був відносно великий обсяг роботи. Анастасія начитувала «порціями» по 140 зупинок за один раз. Настя пригадує, як одного разу не змогла стримати сміху, прочитавши одну з зупинок маршрутки №3: «Зупинка «Кладовище». Кінцева».
 
«Якось вона так приречено звучала, що було дуже смішно. Мусили робити перерву, щоб далі нормально читати», - каже дівчина.
 
Зараз вона вже не звертає увагу на свій голос у маршрутці. Але часто це роблять друзі та знайомі. Наприклад, коли хтось з них їде в маршрутці і при цьому розмовляє із Настею по телефону, то жартує фразою з мультика: «Вашу маму и там, и тут передают».
 
Володимир Матіюк, діджей, шоумен





Володимира Матіюка усі знають під псевдо DJMix. Його голос можна почути на всіх радіостанціях, що транслюються в Луцьку і навіть у рекламі на телебаченні. Окрім того, Володимир працює dj та mc – на дискотеках його голос звучить вживу. Ну і як володар добре поставленого голосу і не гірш підвішеного язика Володимир частенько зʾявляється на публіці в ролі ведучого чи тамади.
 
Ще навчаючись у школі, Володимир цікавився звукозаписом та музикою. На першому своєму комп’ютері «юзав» програми для звукозаписів, згодом почав записувати сингли для міксів. Коли ж потрапив на роботу на радіостанцію, почав займатися цією справою професійно. Каже, що без проблем впорається з записом навіть з першого дубля. «Не те що колись: годинами робили один аудіоролик, бо було дуже смішно, наприклад, коли ти не можеш вимовити якесь слово», - пригадує він.
 
На питання, чи подобається йому власний голос, DJMix  знизує плечима: «Та ніби й непоганий, але вже трохи набрид. Пригадую, колись їхав в таксі. По радіо якраз начитаний мною ролик. Таксист відразу перемикнув хвилю. Я йому зізнався, що це був я – ще й посміялися разом», – розповів хлопець.
 
Найбільш пам’ятними роликами для Володимира були ті, які звучали під час Революції гідності: «Перший раз я відчув «мурашки» від текстів, які довелося озвучувати, коли кликав волинян на Віче, закликав їхати до Києва, оголошував про мобілізацію, про зустріч бійців 51-ї бригади... Саме в такі моменти відчуваєш, наскільки важливою є твоя робота...», - стверджує Володимир.
 
Тамара Гримарович, директор творчо-виробничого обʾєднання обмінних і видовищних передач ВОДТРК





Тамару Миколаївну напівжартома називають «золотим голосом» Волинського телебачення. Втім, озвучка рекламних роликів, програм і зупинок громадського транспорту – далеко не основна її робота. Вона – керівник одного з підрозділів Волинської обласної держтелерадіокомпанії.
 
Цікаво, що за своєю першою освітою Тамара Гримарович – актриса, і навіть кілька років працювала за спеціальністю. Акторські навички та вміння згодилися і для роботи на телебаченні. Тамара Гримарович зізнається: їй подобається озвучувати різних персонажів, грати різні ролі –  простих, молодих людей і навіть дітей. Тамара Миколаївна каже, що дотримується класичних принципів у роботі – правильна вимова усіх звуків, відповідні паузи між словами. Правильна, чиста українська мова – це те, до чого повинен прагнути кожен українець – каже Тамара Гримарович і намагається донести до людей саме такі принципи та ідеали.
 
Для людей, які записуються вперше, або ж хочуть, щоб їхні записи сподобалися іншим, Тамара Гримарович радить: «Робіть усе з душею, думайте про те, що хочете сказати, думайте про аудиторію, якій доносите. В начитуванні головне не «ти», а те, що ти робиш».

Аліна БЕКЕРУК