Топ питань луцькому мамологу, які ви не наважувалися поставити

20 Жовтня 2018

20 жовтня прийнято вважати Всеукраїнським днем боротьби з раком молочної залози. Мета цього дня звернути увагу жінок на серйозність ризиків, поінформувати їх про вирішальні чинники у запобіганні хворобі, про профілактику і лікування, адже рання діагностика значно підвищує ймовірність повного одужання. Символом дня є рожева стрічка.

Жінки часто запитують одна в однієї, коли краще йти на огляд до мамолога, як до цього готуватися, породжують міфи про те, що біг може спровокувати обвисання грудей та інше. Втім, поставити такі питання фахівцю іноді не наважуються.

Ексклюзивно для читачів «Таблоїда Волині» луцький мамолог-онколог Кучко Сергій Володимирович розповів про всі тонкощі догляду за жіночими грудьми та регулярного спостереження у фахівця.

Як треба підбирати бюстгальтер, аби не нашкодити здоров’ю?

Ліфчики не мають бути занадто тісними, бо якщо довготривале перетиснення молочної залози утруднюється венозний лімфатичний відтік і відповідно це загрожує кістозними, застійними явищами. Звичайно, спати варто без ліфчика, якщо ходити вдень, то щоб був зручний, не перетискав. Тісні ліфчики показані лише в післяопераційному періоді, коли груди мають бути в фіксованому положенні.

А якщо є звичка ходити без ліфчика?

Залежно від форми та розміру грудей. Якщо молочна залоза велика і ходити без відповідної білизни, то з часом під дією тяжіння груди будуть обвисати, так званий птоз залоз. Але для цього має все ж минути якийсь час.

Чи можливо розтягнути груди під час занять спортом? Чи впливає спорт на розвиток захворювань?

Заняття чи то важкою атлетикою, чи легкою, чи як зараз модно – фітнесом у спортзалі не є негативним фактором щодо розвитку захворювань молочних залоз. Навпаки при помірних фізичних навантаженнях розвиваються грудні м’язи, а вони відповідають за тонус, форму і відповідний стан грудей. Тому заняття спортом грає позитивну роль.

Коли треба вперше йти до мамолога?

Якщо є обтяжений спадковий анамнез, тобто якщо у кровних родичів дівчини чи молодої жінки були діагнози рак молочних залоз або рак яєчників (особливо, якщо були виявлені у молодому віці), треба обстежуватися після 20 років раз на рік і тоді ж робити УЗД. Мамографія у такому випадку робиться після 30 років раз на 2 роки. Тут варто згадати, що 7-8 відсотків онкологічних захворювань є спадковими і вони доказані мутацією генів.

Якщо ж у пацієнток ніхто з кровних родичів не мав таких захворювань, то після 20 років показаний огляд раз на 2 роки, включаючи УЗД діагностику, а після 30 років – раз на рік огляд мамолога і гінеколога. Мамографія як скринінговий методі назначається з 35 років раз на 2 роки для профоглядів, а після 50 років – раз на рік.

Коли йти на огляд позачергово?

Кожна жінка повинна займатися самообстеженням молочних залоз, тому що переважна більшість жінок (близько 80%), в яких діагностуємо хвороби грудей, знаходять цю проблему самостійно.

Найкраще робити це на 5-10 день місячного циклу (1 день критичний днів – це перший день циклу). Усе дуже просто, у ванній кімнаті, перед дзеркалом роздягнутися до поясу, підняти руки вгору, подивитися, чи є симетрія, чи немає втягнень шкіри, ущільнень, легко натиснути на ареолу, чи немає патологічних виділень ( червоних кров’янистих або темно-коричневих). Коли йдете в душ, намилюєтеся милом чи гелем, тоді особливо добре можна пропальпувати залозу. Тоді кладете руку на потилицю, а протилежною рукою від периферії до центру масажними рухами за годинниковою стрілкою визначаєте, чи нема ніде вузликів. Якщо знаходите будь-що таке, чого не було раніше, припухлості, ущільнення, утворення, треба негайно звертатися до лікаря.

Йти до лікаря теж важливо в певний день циклу?

Так, це має важливе значення. У передменструальний період структура молочної залози змінюється, настає місцева гіперплазія тканини, ущільнюються дольки залози. Навіть діагностика у таких випадках буде менш інформаційною, ніж у так званому «Тихому періоді», коли уже минули місячні.

Найбільш інформативний огляд – це в першу фазу менструального циклу ( з 5-7 дня до 15-17).

Чи бояться досі ходити до мамолога?

Я б так не сказав. Колись, може, це було більш виражено, а зараз відверто кажучи той, хто має нижчий рівень культури і обізнаності, боїться і до гінеколога ходити, і до стоматолога. Зараз культура жінок зросла, в тому числі контролю за своїм здоров’ям та оздоровленням. Якщо говорити про онкологічний диспансер, то в день у нас від 40 до 60 жінок на прийомі. Загалом уже не так бояться чи соромляться, бо розуміють, що здоров’я важливіше.

Як допомагає рання діагностика раку?

Звичайно, що рання діагностика допомагає і швидшому, і ефективнішому лікуванню. Чим раніше виявиш хворобу, тим її легше подолати. Наприклад, при виявленні першої стадії раку молочної залози повне виліковування складає в межах 93-95 відсотків. У другій стадії цей показник складає 80-85%. Відповідно у третій стадії це вже десь 65%, а в четвертій менше 50%. У ці дні на Театральному майдані стоїть наш пересувний мамограф, і охочих обстежитися не бракує.

Чи може утворитися пухлина від удару в груди?

Травми є одним із чинників виникнення раку, дійсно травма може активізувати і запустити механізм розвитку пухлини. Поки що наука не може дати точну відповідь, чому це відбувається, але ми бачимо непоодинокі випадки, коли діагностуємо рак, а жінка розповідає, що кілька місяців тому була травма. Сильний удар, ДТП, травми з гематомами – в більшості випадків воно усе минає спокійно, але треба пам’ятати, що прихована загроза для майбутнього теж є. До речі, це спрацьовує не лише з молочною залозою, будь-яка травма кінцівки може призвести до розвитку саркоми м’яких тканин.

Травм треба уникати, але якщо вже сталася, то не займатися самолікуванням і звертатися до спеціаліста.

Схильність до варикозних хвороб може спричинити проблеми з молочними залозами?

Така схильність не має принципового впливу на саму молочну залозу, це дуже рідкісні випадки, коли ці проблеми розвиваються паралельно. Я би більше акцентував на таких супутніх захворюваннях як цукровий діабет, особливо ІІ, інсуліно незалежного типу, порушення функцій щитовидної залози та печінки. ЦІ хвороби призводять до дисгормонального стану в організму і відповідно до дисгормональних порушень молочної залози.

Як поєднувати огляд і вагітність?

Під час вагітності груди теж структурно змінюються, особливо у першому триметрі і на початку другого, змінюється форма і структура. Якщо жінка стоїть в нас на обліку по тій чи іншій патології чи оперувалася з приводу захворювань молочної залози, то звичайно, що їм показаний огляд мамолога приблизно на 20-23 тиждень вагітності.

Якщо порушень таких не було, то огляди під час вагітності необов’язкові. А після пологів грудне вигодовування як і для дитинки, так і для жінки і її молочної залози рекомендоване 1-1,5 року. Буває таке, що жінки годують значно довше, але надмірна лактація не рекомендується, бо починається надмірна гіпертрофія, гіпотрофія, призводить до втрати еластичності шкіри. Молочна залоза як естетичний орган втрачає свою роль, бо це ж не тільки репродуктивний орган, а символ жіноцтва.

Якщо немає лактостазів, маститів та інших проблем з вигодовуванням, то до мамолога варто йти після закінчення вигодовування і закінчення виділення молозива із сосків.

Що можете порадити лучанкам?

Головна порада – не зволікайте з плановими оглядами в мамолога, а також пам’ятайте про первинну і вторинну профілактику! Первинна профілактика – менше пектися на сонці, відмова від тютюнопаління, активний спосіб життя, заняття спортом, відповідне харчування, догляд за масою тіла. А вторинна профілактика – при виявленні будь-яких утворень, ущільнень, візуальних дефектів, інших проблем не зволікати і приходити на консультацію до спеціаліста.


***

Передрук без згоди Таблоїда Волині заборонений.

11
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter