BLOG на нічку: Чи дійсно мозок не сприймає частку «не»?

07 Грудня 2023

Часто так буває, що ми чуємо певні твердження та сприймаємо їх як істину. Згодом же починаємо замислюватися: «А що, коли весь цей час ми дотримувалися хибних теорій?».

Цього разу до блогу на нічку ми взяли фейсбук-допис лайф-тренерки Надії Рогозіної про горезвісну частку «НЕ» і те, чи дійсно її не сприймає мозок.

***

За останні дні отримала незвично багато коментарів під нашими медитаціями в Svitlo і у моєму YouTube-каналі про те, що «караул, мозок не сприймає частку НЕ, а у вас вона 3 рази під час запису!».

Цю легенду я чула багато разів і для мене це те ж саме, що в українських діалогах писати «БлагоДарю» - тобто немає жодного сенсу. Але моєму внутрішньому досліднику цього стало мало, то ж я провела невеличкий аналіз джерел і наукових досліджень. І ось що цікавого я знайшла:

1) 99% згадувань про НЕ-легенду знаходяться в російських пабліках, а особливо в російському кластері на сайті livejournal.com . Тобто на сайті, де кожен може написати якусь лабуду, не перевіряючи її. Цю інформацію радісно копіюють сайти по типу gxg564vhv.ru - тобто явно фейкові ресурси для розповсюдження теорій змов і доказів пласкої землі. Але навіть російською мовою жодне офіційне джерело про це не пише. Під «офіційним» я маю на увазі - наукове.

2) Aнглійською матеріалів на цю тему значно менше, але я все ж знайшла і навіть в науковому виданні. У 2009 році психологи Манте С. Н‘юленд та Джина Р. Куперберг з університету Тафтса у Бостоні провели дослідження про те, як мозок сприймає заперечні частки і слова. Дослідники вимірювали електричну активність мозку, поки люди зачитували різні твердження. Результати показали:

- Коли людина читає заперечне речення в звичному для неї форматі (наприклад «в розумних межах вино не шкодить організму) то жодних відмінностей в сприйнятті частки «не» від будь-яких інших слів – немає.

- коли людина читає заперечне речення в незвичному форматі (наприклад «вітаміни і протеїни не є дуже поганими для вашого здоров‘я»), то значення такого речення сприймається складніше. Але це пов‘язане не з часткою «не», а з тим, що звичні конструкції речень мозок розуміє по аналогії, а щоб зрозуміти незвичну конструкцію - потрібні додаткові зусилля. Я впевнена, що більшість з вас навіть двічі прочитали речення про вітаміни, щоб зрозуміти про що воно.

Отже висновок такий: Медитації у додатку Svitlo я створюю лише базуючись на науці, а не на езотеричних російських форумах. Наші медитації - це інструмент психології, який використовується для покращення емоційного стану, зниження тривоги та боротьби із депресією. А наука спростовує легенду про частку «не». Наш мозок розуміє її, як і будь-яке інше слово.

То ж НЕкайте на здоров‘я, скільки вам захочеться!

1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter