Радимо почитати: ТОП-5 книг про історію України

06 Грудня 2016
Текст та фото: Софія ГУДИЧ

Яких книг бракує на ваших полицях і що обов’язково треба прочитати кожному українцю?

Історії про кохання, заплутане фентезі чи звичайне перечитування новин. Що б ти не обирав, є та література, яка у всі періоди життя – маст-хев для кожного громадянина України. Мова йде про історичну літературу. Особливо про книги, які стосуються її героїчних сторінок.

1. «Волинь у лещатах смерті», Микола Коц, Леонід Осавуленко

Ця повість – спогад про 1920-1943 роки. Тут справжній «воєнний комунізм», як він був. Описані терор та пограбування. Справжні картини, описані очевидцями. Книга привідкриває завісу історичних білих плям. Хочете знати про справжню освіту та медицину в ті часи? Чи зрозуміти агресію, описану в шкільних підручниках? Найголовніше те, що населення Західної України в книзі описане особливо детально. Текст демонструє його зрілість та свідомість і, як наслідок, вороже ставлення влади до жителів західної частини України та Волині зокрема.



2. «Музей покинутих секретів», Оксана Забужко

Цей роман найбільш проникливий із сучасних творів про ОУН. Історія показує, що смертю ніщо не закінчується, якщо є любов. Цей роман став одним з найважливіших після падіння комунізму, адже він змушує Східну Європу ще раз оцінити те, що відбувалося в історії краю. Це – сучасний епос сучасної України: родинна сага трьох поколінь, події якої охоплюють період від 1940-х років до весни 2004-го. Книга, котра оголює правду про те, як почували себе емоційно люди у ті часи, як вони воювали не лише за державу, а й за право на власне «я».

3. «Холодний Яр» Юрій Горліс-Горський

Роман про героїв-холодноярівців, котрі ніби знову народжуються на сторінках книги. Повстанці та воїни УНР не могли змиритися з долею зганьблених, не могли покинути державу на смерть. Це справжнє дослідження в літературі, орієнтоване на широкий загал. Книга розкриває тему боротьби українського селянства проти більшовизму. Саме холодноярці повстали проти «грабіжницької комуни», провели наступ на денікінців. Треба використати шанс прочитати той твір, який раніше ховали під полою, видавали за межами України. Ця книга стала викликом для тих, хто історію приховував і за її знання карав.




5. «Червоний», Андрій Кокотюха

Історія написана від трьох осіб. Твір сприймається, як фантазії автора. Тут вам і ловля «на жінку», і покарання істориків, котрі збирали факти про повстанців засиланням у психіатричну клініку. Проте, все має документальне підґрунтя. Усвідомлення абсурду влади в часи боротьби УПА не змусить себе чекати після прочитання книги. Цей роман автор створив, починаючи з кінця, а за тиражем в Україні «Червоний» обігнав новий роман Стівена Кінга «Темна Вежа: Вітер у замкову шпарину».

5. «Вони боролися за волю України» Володимир Дмитрук

Монографія про найважливіші етапи боротьби українського народу проти тоталітарного режиму. Це не художній твір і не підручник з історії. Деталі та документи, достовірні факти та відсутність суб’єктивізму. Партизанський рух у період кожного з етапів його творення описано в цій книзі. Вивчення цієї інформації допоможе насправді зрозуміти, що ж таки відбувалося в рідному краї в часи існування армії УНР, Холодного Яру, голодоморів. Кожен відрізок історії не осмислити окремо, треба складати загальну картину. Ця книга – об’єктивне тло для нашого розуміння.



0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter