Бути чи не бути вулиці Клімчука в Луцьку: роздуми відомих волинян

23 Лютого 2016
Перейменування вулиць і міст, відкриття архівів, визнання ОУН і УПА – ініціативи із декомунізації України. Луцьк активно прийняв позицію з декомунізації та розпочав із перейменування вулиць. Частину радянських назви вже замінили, лишається ще з десяток, які мають вийти з ужитку.

Однак, актуальність подібних змін тепер висловлюють не тільки чиновники та депутати, а й пересічні лучани. За допомогою такої корисної штуки як петиції до місцевої влади «долетіли» ідеї від громади про потребу назвати вулиці в честь Кузьми «Скрябіна», В’ячеслава Хурсенка і навіть Бориса Клімчука. Остання ініціатива вже викликала чимало суперечок в мережі.

Думками з приводу присвоєння вулиці імені Бориса Клімчука «Таблоїд Волині» поцікавився у волинських громадських та політичних діячів.

Секретар Луцької міської ради Юлія Вусенко не може однозначно відповісти на це запитання, тому повністю покладається на думку громади та рішення депутатів. «Якщо це ініціатива лучан – то так», – зазначила секретар. Крім того, висловила побажання, що в Луцьку має бути вулиця імені Євгена Сверстюка як визнаного українського культурного діяча. Також вона категорично впевнена, що вулиці з назвою «Московська» у Луцьку не місце.



Голова інформаційно-видавничого центру Волинської єпархії Київського Патріархату протоієрей Віталій Собко зазначив, що пропозицію назвати одну з вулиць іменем Бориса Клімчука подали очікувано. «Адже, за словами митрополита Луцького і Волинського Михаїла, це була велика людина, яка звершувала великі вчинки на благо нашого краю».

Проте, його особисте ставлення до цієї пропозиції неоднозначне: «Так, розглядувати таке вшанування Бориса Петровича справедливо. Тим більше, що він, наприклад, піклувався про розвиток духовності та релігійності, допомагаючи розбудові храмів Волині. Але з другого боку, Борис Клімчук був представником Віктора Януковича, наслідки дій якого ми ще довго й болюче відчуватимемо. Тому мені здається – з назвою вулиці варто зачекати. Тим більше, що з часом, коли історія все впорядкує, можна буде повернутися до цього питання».



Голова ГО «Пліч-о-пліч» та колишня помічниця Бориса Клімчука Валентина Черниш зазначила, що колишній губернатор однозначно заслуговує на увіковічнення пам’яті. «Але я би почекала, бо на всі історичні процеси треба певний час. – каже Валентина Черниш. – Поки що оцінка постаті Бориса Клімчука неоднозначна: дехто вважає його найкращим волинським губернатором, дехто дорікає за членство в «Партії Регіонів». Однак, погоджується, що якщо є ініціатива від громади – то вона має бути підтримана, але без зайвого бруду до постаті померлого.



Депутат Луцькради Ігор Поліщук підтримує лучан щодо назви вулиці іменем Бориса Клімчука: «Попри політичні бренди, це був найкращий губернатор на Волині, який був справді патріотом свого краю. Багатьом нинішнім політикам є чому повчитись з цієї людини».

Крім того, Ігор Поліщук вважає доцільним одну з вулиць Луцька назвати в честь відомого українського виконався та композитора В’ячеслава Хурсенка. «1 червня йому виповнилось би 50 років. Тому назвати в знак пам’яті визначного волинянина вулицю б дуже доцільно».



Нардеп від Волині Ігор Гузь повністю підтримує декомунізацію. Він вважає, що всі найбільш привязані до Рядянського союзу назви мають бути змінені. Нардеп за те, аби возвеличувати героїв УПА та Майдану, однак щодо вулиці імені Бориса Клімчука зазначив: «Я б утримався від такого рішення».



Заступник міського голови Луцька Юрій Моклиця зазначив, що не підтримує подібної ініціативи. «Факт, що Борис Петрович був, не підтверджує того, що це було чимось визначним. Час покаже, історики розберуться». Про присвоєння вулицям імен визначних діячів, каже, що не думав. «Але якби мені зараз було поставлене завдання терміново назвати якусь вулицю, я б не називав її іменем, а назвав би або за якимись зовнішніми ознаками, або за якоюсь подією (вул. 20 лютого, наприклад)».



Начальника відділу у справах молоді та сім'ї Луцької міської ради Олексій Веремійчик стосовно вулиці Бориса Клімчука теж однозначно відповісти не може, «бо особисто не знав і працювати не доводилось».

«Але мене завжди приваблювали люди, про яких неоднозначно говорять. Але індикатором буде кількість людей котрі проголосують за цю ідею». Чиновник також роздумує, що, можливо, й не варто взагалі називати вулиці іменами політиків та чиновників, «бо всерівно знайдуться ті кому ця людина невгодила».

« А особливо, коли буде змінюватись історія, то й змінюватимуться герої. Певно, варто називати вулиці іменами тих людей, які досягнули висот в мистецтві, бо до відомого композитора чи художника точно не буде притензій через сотню років, незалежно, якого політичного вподобання він був. Ну або ж іменами людей, котрі реально пожертвували собою заради чогось світлого, сподіваюсь, ні в кого не вистачить цинізму спекулювати на подвигах наших сьогоднішніх героїв, хто поклав життя на Майдані, чи тих, хто героїчно загинули під час війни з Росією».




P.S. За попередніми узгодженнями, луцькі вулиці мають називатись таким чином: Вацлава Воровського матиме ім'я Миколи Лобачевського, Фурманова стане Теплою, Бойка Низинною, Жовтнева Хмільною. Окремим вулицям присвоять ім'я загиблих Героїв, учасників АТО: Ванди Василевської — імені Володимира Прокопчука; вулиця Макаревича Дмитра Йовзика, Вереснева Віталія Махновця. Ще декілька: вул. Володарського — імені Данила Шумука; Коротченка – імені Миколи Куделі; Коцько Євгена Сверстюка; провулок Червоноармійський — Повстанський. Однак, суперечлива вулиця Московська не підпадає під дію Закону про декомунізацію.

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа).
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter