У Луцьку можна побачити зразки писанок з етнографічної збірки Олени Пчілки. ФОТО

08 Квітня 2023

В арт-галереї «Луцьк» можна ознайомитись із зразками писанок з етнографічної збірки Ольги Косач (Олени Пчілки), відтворені майстринею Іриною Михалевич.

Про це розповідають на сайті Луцької міської ради.

Ольга Драгоманова-Косач (відома також під псевдонімом Олена Пчілка, 1849–1930 рр.) знана передовсім як славетна дитяча письменниця і мати Лесі Українки. Попри свої численні таланти, Ольга Петрівна була також ученим-літературознавцем, етнографом, видавцем і журналістом, громадським діячем. Тривалий час разом із чоловіком та дітьми вона мешкала на Волині, де записала чимало народних пісень, колядок, забавлянок, а ще зібрала зразки вишивок, ткання, бісерних прикрас та писанок, які й розмістила в альбомі «Український народний орнамент».


До збірки «Український народний орнамент» дослідниця включила найтиповіші зразки писанок й уклала таблицю з 23 кольоровими замальовками. Орнаментика надзвичайно різноманітна. Колекція містить основні писанкові типи (є в ній навіть одна дряпанка) і відповідає традиції тієї місцевості, де була відібрана.

«На Поліссі орнаменти більш автентичні з найменшим різноманіттям форм, а віддаляючись від півночі, взори стають складнішими і барвистішими. Це стосується як вишивки, так і писанок», – так писала вона у своїй збірці.


У колекції Волинського краєзнавчого музею зберігається 23 писанки, відтворені майстринею Ірини Михалевич з м. Олександрії за зразками поданими у виданні «Український народний орнамент». Їх кольорова гама наближена до поданої, майстриня лише дібрала природні барвники. Для цього використала морожені чорниці, червоні пелюстки цезальпінії, засушену ромашку. Виконуючи певну послідовність у фарбуванні, Ірина Михалевич досягла різних кольорів: жовтого, рожевого, зеленого, коричневого, чорного, червоного.





0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter