Як народжується Луцький квас

28 Липня 2015
Жодне літо в українців не обходиться без такого смачного й освіжаючого напою, як квас. Обласний центр Волині може пишатися якісним представником цього класу охолоджуючих напоїв, адже бренд «Луцький квас» нині святкує вже 15 річницю діяльності. Завод, де виготовляють смачний напій, існує з 2003 року, однак підприємство веде свою історію ще з 2000 року.

У рамках святкування лучанам та гостям міста роздаватимуть акційні флаєри, які можна буде обміняти на келих освіжаючого кваску. З нагоди свята «Таблоїд Волині» відправився на екскурсію виробництвом, аби у нашій рубриці «ІНСАЙД» розповісти й показати читачам, як народжується квас.

Першою особливістю цього підприємства є те, що воно родинне, тож до спільної справи тут ставляться дуже відповідально й віддано. Василь Попович, директор та засновник родинного бізнесу, розповідає, що в житті довелось робити різну роботу, аби забезпечити сім’ю, однак саме виробництво квасу стало улюбленою справою.
[caption]
Василь Попович з синами.[/caption]

«Звичайно, це не нафта й не горілка, тобто бізнес не мегаприбутковий, але в силу того, що працюємо цілою сім’єю й гроші по кишенях не розтягуються, можна вважати, що справи йдуть досить добре. Ми постійно перебуваємо у динаміці, бо кожного року піднімаємо рівень, до якого прагнемо», ‒ каже Василь Іванович.

Разом з ним на підприємстві працюють сини Валентин й Олексій та невістки, а натхненням та ентузіазмом заряджає кохана дружина. Звичайно, сил родини не вистачає, аби забезпечити усі потужності підприємства. Луцький квас не був би можливий без бухгалтерів й диспетчерів, охоронців й вантажників, мийників й водіїв, продавців та прибиральниць. Кожен з працівників цінує й любить свою роботу.


Другий рік на підприємстві працює технолог Любов Кучер, яка дуже відповідально ставиться до професійних обов’язків й суворо дотримується усіх приписів й вимог технології. Саме Любов Василівна розповіла нам секрети виробництва освіжаючого напою.
[caption]
Технолог Любов Кучер.[/caption]

«Луцький квас» складається з чотирьох основних складників, це ‒ вода, квасне сусло, дріжджі та цукор. Для отримання яскравішого смаку у незначній кількості додають також лимонну кислоту та підсолоджувач. Підприємство має потужну систему очищення та пом’якшення води. Використовують білий кристалічний цукор, підтримуючи місцевого виробника ‒ торгову марку Луцького цукрового заводу «Солодко». Квасне сусло ‒ натуральна основа квасу, що виготовляється з житнього та ячмінного солоду. Для квасу підходять звичайні хлібопекарські дріжджі. Такий склад зазначається на кожному наповненому квасом кегу.
[caption]
Так змішують основні інгредієнти квасу.[/caption]

«Довгий час сусло ми постачали з Росії. Воно було добрим і якісним, але останнім часом у зв’язку зі складними політичними відносинами з цією країною, цей складник закуповуємо в Україні. На усю сировину є сертифікати якості та відповідності, висновки Санітарно-епідеміологічної служби та Міністерства охорони здоров’я, якісні посвідчення», ‒ розповідає технолог Любов Кучер.
[caption]


Виготовлення однієї партії квасу триває 24 години. Спочатку квасне сусло розчиняють з водою. Окремо готується цукровий сироп, який складається з цукру і води. Згодом розведене сусло з’єднують з цукровим сиропом, додають зброджені дріжджі, лимонну кислоту та підсолоджувач. Протягом півгодини суміш перемішується та доводиться до потрібної температури. Потім речовину з’єднують з очищеною та пом’якшеною водою, яку теж потрібно підігріти до відповідної температури, та закачують у п’ятитонні чани, де квас зброджує протягом 20-22 годин при температурі 33⁰С.

Таких чанів на підприємстві є вісім. Кожен з них зверху має отвір, через який у кінці бродіння беруть заміри для визначення густини та температури. Коли напій готовий, його охолоджують до температури у 7⁰С та закачують у кеги.
[caption]


Наповнення кегів відбувається спеціальним обладнанням, але лише після того, як їх ретельно вимиють. Спочатку з кега витискаються залишки квасу, потім промивають його холодною водою, далі ‒ окропом, й знову витискають з ємкості усю рідину. Так проходить підготовка кегів, після чого їх відправляють на заправку. Термін придатності квасу ‒ 3 доби.

«Іноді покупці звертають увагу на чорні частинки, які можуть з’являтися на пінці квасу у келиху. Попри те, що увесь квас після зброджування проходить систему фільтрації, маленькі частинки з сусла можуть потрапляти до напою. Насправді ж скаржитись тут не варто, адже ці частинки ‒ ознака натурального походження квасу. Нормальним явищем є також осад, який може утворюватись від дріжджів», ‒ пояснює Любов Василівна.


Цього сезону підприємство представило до продажу новинку ‒ лимонад, приготований за старими радянськими рецептами. Ностальгічний напій дитинства вже за кілька тижнів на ринку припав до смаку покупцям. Лимонад виготовляють з цукрового сиропу, очищеної й пом’якшеної води та лимонної кислоти. До складу також входить ароматизатор «Лимонад» та харчовий барвник «Карамель». Жодних інших хімічних домішок до напою не додають, тож він абсолютно безпечний для дітей.

Окрім цього, для задоволення потреб покупців виготовляються дещо дешевші й з довшим терміном придатності напої, це ‒ квасний напій «Богатирський» та напій «Лимон». Так, лимонад може зберігатися протягом 28 діб, а напої по 60 діб. Розлив усіх напоїв відбувається лише у металеві кеги.

Система доставки продукції відбувається як по власній мережі підприємства, так і для партнерів. Також здійснюється обслуговування обладнання, виготовлення торгових вагончиків та декоративних точок у формі бочок та кухлів, які повністю обладнані для торгівлі напоями та супутніми товарами. Окрім того, підприємство «Луцький квас» забезпечує власні точки та клієнтів балонами з вуглекислотою, яка додає напою бульбашок та необхідна для функціонування обладнання. Тут працюють як з оптовими покупцями, так і з роздрібною торгівлею. Для потреб покупців є термокеги, які можна орендувати та брати з собою на природу. Вони обладуються спеціальними краниками й протягом тривалого часу можуть зберігати напій прохолодним.


Окремої уваги заслуговують торгові точки «Луцького квасу», що розміщені в обласному центрі. До оформлення кожної з них підходять творчо та відповідально. За келихом квасу тут можна гарно відпочити, милуючись квітами у горщиках та луцькими краєвидами на картинах. Також на торгових точках представлена супутня група товарів, серед яких ‒ пиво, сушена риба, сухарики та інші снеки. На кожну партію квасу виписується якісне посвідчення. Уся необхідна документація є на кожній точці мережі «Луцький квас», де за потреби можна переглянути ці документи.


Кожного дня працівники підприємства можуть взяти додому літр квасу та літр лимонаду абсолютно безкоштовно. Клієнти, які закуповуються безпосередньо на заводі, поки чекають на завантаження продукцією, можуть пригоститися охолоджуючим напоєм та вибрати, який найбільше до смаку.


«Напої виготовлені на заводі п’ємо всією родиною, включно з внуками. Ми впевнені у якості продукції, адже бачимо, що виготовляємо, і чуємо схвальні відгуки постійних покупців», ‒ каже Василь Попович.

П’ють «Луцький квас» також у Києві, Львові, Рівному, Червонограді, Тернополі, Кам’янці-Подільському, Кузнецовську, Камені-Каширському, Маневичах, Володимирі-Волинському та Нововолинську. Смачний напій закуповують переважно у Західній Україні, адже термін придатності обмежений й витрачати багато часу на доставку не раціонально. За 15 років «Луцький квас» вже встиг стати однією зі смачних візитівок міста.

Текст: Ірина САСОВСЬКА
Фото та відео: Юлія СТАСЮК
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter