У Луцьку розповіли, що таке «пердета», «кака» та «бухалка»

29 Вересня 2015
Чи знаєте ви, як п’ється ракія? Які на смак остропел пиле і сач? Що таке пердета, кака, бухалка і піськ? Ні? Значить, ви не були на «Ракія Fest»! Тоді читайте і дізнаєтеся, а також довідаєтеся, як у Луцьку фестивалили по-болгарськи.

Днями в арт-кафе «Стоп кадр», що в СОК «Адреналін Сіті», відбулася шоу-дегустація страв болгарської кухні «Ракія Fest». Організатори обіцяли, окрім частування, потішити гостей насиченою розважальною програмою, яка включала фаєр-шоу, фестиваль волинок, а також конкурси, сюрпризи і подарунки. Отож, про все за порядком.





Навіть злива, яка зарядила перед самісіньким «Ракія Fest», не завадила святу. На вході в арт-кафе гостей частували ракією – болгарською національною 38-градусною горілкою – і градус настрою у людей помітно піднімався. Більшість уперше куштувала цей алкогольний напій рожево-бузкового кольору з ніжним ароматом сливи та ядер сливових кісточок. Чи смачна ракія? Із сотні наповнених келихів напій залишився тільки в одному. «Заміцна», – сказала літня пані. Загалом ракія смакувала як чоловікам, так і жінкам. Дехто навіть добирав добавку.




Виявляється, у Луцьку влаштували «Ракія Fest» наприкінці вересня невипадково. По-перше, Болгарія славиться своїми фестивалями, танцями і веселощами, з яких три найбільші присвячені алкоголю. А по-друге, саме 23 вересня у Болгарії стартував фестиваль слив і сливової ракії. Ну як не підтримати у такій добрій справі братів-болгар?!




Цього вечора усе було по-болгарськи. Даша Глушенко виконала болгарську пісню, хлопці та дівчата із колективу Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки у національних костюмах затанцювали болгарський танок, а між номерами для гостей провели вікторину на знання фактів про Болгарію. Якщо і ви знаєте, як по-болгарськи показати «так», який символ Болгарії і як називається болгарський національний алкогольний напій, отже, і ви могли би цього вечора отримати сертифікат на сто доларів від турфірми «Море турів».




Загалом у різних конкурсах гості виграли близько двох десятків сертифікатів від туристичної фірми, а ще вдвічі більше від СОК «Адреналін Сіті». До речі, щодо болгарського «так» і «ні». Ви, мабуть, знаєте, що у Болгарії стверджувальний кивок вважається заперечним. А склалося це історично: під час турецького ярма селяни, щоб обдурити турків, відповідали кивками навпаки. Так і повелося: так означає ні, а ні – так.





Однією з найвеселіших виявилася вікторина на знання болгарської мови. Як з’ясувалося, пердета – це не метеоризм, а штора, бухалка – не кум, а палка (бита), кака – не щось погане, а сестра, піськ – зовсім не те, що ви подумали, а голос.




Під час «Ракія Fest» уперше на Волині за болгарським звичаєм обрали Королеву Троянд. Чому саме троянд? А тому, що ця квітка є символом Болгарії. У Долині Троянд біля міста Казанлик розміщене одне з найбільших і найякісніших у світі виробництв трояндової олії. Збір квітів у Болгарії є таїнством, а на їхню честь щороку проводять фестиваль, під час якого обирають Королеву Троянд.





А ще у Болгарії щороку упродовж трьох днів відбувається фестиваль волинок, долучилися до нього і волиняни. Спеціально для «Ракія Fest» знаний на Волині майстер духових інструментів Сільвер змайстрував болгарську волинку. Цього вечора, окрім неї, звучала також українська і навіть китайська волинка, які майстер також виготовив власноруч. Гості мали можливість зіграти на усіх волинках, а після цього насолодилися вогняним танцем у виконанні театру вогню «Бум».





У ході шоу-програми гостей частували болгарськими національними смаколиками. Подавали традиційний «Овчарський» салат (апетитний мікс овочів та болгарської бринзи), пригощали остропел пиле (запеченим до ніжної скоринки курячим філе, фаршированим бринзою та шпинатом) та м’ясним сач, на десерт – пряні плоди по-несербськи і ще багато різної смакоти.





…І я там була, смакоту їла і ракію пила. А якщо ви не були і не пили, то ще маєте таку нагоду. Зараз у «Стоп кадрі» у рамках проекту «У пошуках кулінарних скарбів» тривають тижні болгарської кухні, і найкращі страви можна покуштувати.






Автор: Інна СЕМЕНЮК

Фото: Роман ДОМБРОВСЬКИЙ
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter