Лучани-вегетаріанці про свої кулінарні уподобання

01 Листопада 2015
У чому різниця між вегетаріанцем та веганом? Чи вживають вони алкогольні напої? Що їдять та від чого відмовились відомі вегетаріанці міста Луцька? До дня вегана, що відзначається 1 листопада, читайте у «Таблоїді Волині» про стиль життя відомих лучван, які відмовилися від м'яса, а також коментарі лікаря-дієтолога.

Термінологія

Вегетаріанець – це людина, яка не їсть м’ясо тварин, птахів та риб, однак може споживати молокопродукти та яйця.

Вегани не лише не їдять м’яса у будь-якому вигляді, але й повністю відмовляются від продуктів та речей, у виробництві яких тим чи іншим чином були задіяні тварини. В чорному списку веганів – яйця, молокопродукти, мед, желатин. Окрім того, вони не носять речей з натуральної шкіри та хутра, не користуються шампунями та іншими косметичними засобами, які випробовувались на тваринах.
Чи є в Луцьку справжні вегани – наразі лишається загадкою. А от тих, хто не їсть м’яса, є чимало. Деякі з відомих лучан-вегетаріанців розповіли про свій спосіб життя і причини відмови від м'яса.

[caption]
Марина, фестиваль Бандерштат[/caption]

Марина Хромих, менеджер гурту «Фіолет», виконавчий директор фестивалю «Бандерштат»:
«Я відмовилась від м’яса півтора роки тому. Чому? Просто організм перестав хотіти їсти «трупятінку». Рибу поки ще їм, тому я поки ще не є вегетаріанцем в класичному розумінні цього слова. Але незабаром відмовлюсь і від риби. Просто мама і колеги по роботі кажуть, що її треба їсти, от я і їм, щоб їх не засмучувати.
Люблю каші, овочі, фрукти. Горіхи взагалі обожнюю. Люблю їсти все, що дає та чи інша пора року. Купую все на ринку у жіночок та бабусь.
Не їм того, що не є корисним: різні спреди та продукти незрозумілого походження. Також в обмежених кількостях вживаю смажену та жирну їжу.
Чи вживають вегетаріанці алкоголь? Хто як. А дехто – ще й як! Особисто я люблю лише сухі вина.»

[caption]
Вадим, тренер з пауерліфтингу[/caption]

Вадим Мордовцев, екс-вокаліст гурту «4 Hours», персональний тренер з фітнесу та пауерліфтінгу, зараз навчається та живе в Об’єднаних Арабських Еміратах:
«Я відмовився від м’яса в 18 років з морально-етичних міркувань. До 22-23 років був веганом, однак через травму, не сумісну з рослинною дієтою, довелось повернутись до традиційного харчування. Після 35 років знов планую стати вегетаріанцем.
На рахунок алкоголю… Не варто оцінювати людей за шаблонами. По-різному буває. Достатньо є і веганів-наркоманів. Але мої особисті переконання не дозволяють мені вживати х**ні, яка призводить, здебільшого, до х**ні.»

[caption]
Олена, громадська діячка[/caption]

Олена Семенюк, організатор фестивалю «Art Territory»:
«Від м’яса відмовилась у період експериментів та пошуків – на п’ятому курсі університету. Рішення було спонтанним. Під час обіду сказала сусідці по кімнаті: «Доїдаємо бульйон, і більше м’яса їсти не буду!». З часом переконалась в правильності свого рішення: сьогодні в мене чиста совість, здоровий організм та хороше самопочуття.
Взагалі-то я люблю їсти та експериментувати на кухні. Але коли часу обмаль, харчуюсь дуже просто: каші, салати, зелені овочі, пироги нашвидкуруч. Люблю, коли вдома пахне борщем, дерунами. Не цураюсь і зелених крем-супів. Коли на душі погано – п’ю какао, коли добре – також.
Не вживаю м’яса, риби, морепродуктів, майже не їм яєць. Уникаю желатину, тому ретельно читаю етикетки на йогуртах, солодощах тощо. Каву п’ю без кофеїну.
Не рахуючи вищезазначених продуктів, я – абсолютно всеїдна людина, дуже люблю поласувати чимось смачним.
Класичні вегетаріанці не вживають алкоголю, тому що дбають про своє здоров’я. Я також не п’ю. Хіба зрідка можу зробити виняток, щоб скуштувати якийсь місцевий алкоголь під час мандрів.»

[caption]
Христина, тренер з йоги[/caption]

Христина Губська, інструктор з йоги:
«Відмовилась від м'яса 6 років тому. Бажання прийшло саме, скоріш за все, як наслідок практики йоги. На той час я вже 5 років займалась і, вочевидь, тіло саме попросило закінчувати з поїданням трупів. :-)
Я — лакто-вегетаріанка, вегани дотримуються більш строгої дієти і не вживають молочних продуктів.
Мої улюблені страви — чим простіше, тим краще. Найчастіше це — свіжі овочеві салати (або навіть овочі без салату), фрукти, сир. Режим дня в мене дуже насичений, тому немає багато часу на приготування складних страв.
Не їм також рибу та яйця, дріжджевий хліб, обмежую цукор та інше, непотрібне моєму тілу. Їжа в гарних блискучих упаковках до їжі не відноситься, інакше чому б її так гарно пакували?!
Алкоголю я ніколи не вживала. Вегетаріанство та веганство виключає їжу тваринного походження, а алкоголь — це окрема тема. Та коли людина свідомо відмовляється від м'яса — гадаю, і з алкоголем теж поступово попрощається».

[caption]
Яна, радіоведуча[/caption]

Яна Рамська, інструктор з йоги, ведуча «Радіо Луцьк»
«У мене з відмовою від м’яса все прозаїчно. Мала певні проблеми зі здоров’ям і пішла до лікаря, але не звичайного в лікарню чи поліклініку, а до аюрведичного. Він «прописав» двотижневу дієту. Згідно з нею, 14 днів не можна було вживати будь-яке м’ясо, рибу, яйця, чай і каву. Якщо чесно, то я протрималася без усіх цих продуктів дуже легко.
Лише спочатку був страх типу: що ж я буду їсти, якщо майже все — заборонено?!
В результаті ті два тижні дієти переросли в роки. Я не знаю точно свого вегетаріанського стажу, бо просто не маю звички зациклюватися на датах. Але... це точно менше 10-ти років і більше 5-ти. Десь так.
Про причини відмови від м’яса можна говорити довго й багато. Вважаю, що у сучасному світі (майже скрізь) людина здатна прохарчуватися без того, щоб когось вбивати. Так, згідна з тим, що часом хтось повинен померти для того, щоб інший вижив. Але... сьогодні на планеті мільйони тварин помирають просто... через людські забаганки.
До їжі я не вибаглива.. Люблю каші, сири (деякі — особливо). Шпинат дуже люблю.
Деякі вегетаріанці вживають алкоголь, а дехто — ні. То ж від людини все залежить. Головне, щоб в міру, чи не так?»

[caption]
Валерія, музикант[/caption]

Валерія Гілітуха, екс-ударниця гурту «When Ladies Go Charm»:
«Від м'яса я відмовилась в 17 років. Усвідомлення злочину споживання тварин прийшло після випадкового перегляду відеороликів про бойні та м'ясокомбінати. Це дуже сильно мене вразило та змусило переоцінити мої життєві погляди й смакові уподобання, адже життя живоі істоти набагато важливіше за мою особисту "насолоду". Мій всласний досвід вегетаріанства (8 років), досвід моіх чисельних друзів та сотень мільйонів вегетаріанців по всьому Світу доводить, що м'ясо не є необхідною речовиною для життєдіяльності та здоров'я людини! М'ясо є лише звичкою ("так харчується вся моя сім'я та друзі"), смаковим наркотиком, побутовою зручністю ("навіщо напружуватись та придумувати новий раціон?") тощо.
Насправді бути вегетаріанцем дуже просто: через деякий час вже й не сприймаєш м'ясо за їжу так само, як ми не сприймаємо за їжу екзотичні азіатські страви з комах, собак та котів.
Мій раціон є дуже різноманітним, адже коли відмовляєшся від вбитих тварин, то відкривається дуже широкий вибір інших продуктів, які можуть їх замінити. Вегетаріанці-новачки думають, що після відмови від м'яса усе, що залишається для споживання — це гарніри. Насправді ж альтернативних страв є дуже багато. Здебільшого, навіть традиційна українська кухня, якщо виключити з неї м'ясо, залишається смачною та поживною.
Я б не пов'язувала вживання алкоголю з вегетаріанством. Проте, як правило, якщо людина усвідомила, що потрібно бути милосердним до всіх живих істот, вона усвідомлює також, що алкоголь не є супутником духовного та особистісного розвитку. Всім добра!»



А ось що каже про відмову від м’яса лікар-дієтолог Наталя Григор’єва:

«Прихильники вегетаріанства запевняють, що вони рідше за м’ясоїдів страждають від гіпертонії, діабету, серцево-судинних захворювань тощо. В окремих випадках це твердження може буду вірним, але насправді у вегетаріанській дієті є свої мінуси. При відмові від їжі тваринного походження дуже складно набрати необхідну норму білків, заліза, цинку та вітаміну D. Абсолютна більшість людей, які повністю відмовляються від м’яса, страждають від дефіциту вітаміну В12. А його нестача призводить до захворювань нервової та кровотворної систем. До того ж, британськими вченими встановлено, що серед м’ясоїдів рідше зустрічаються хворі на рак мозку, прямої кишки, шийки матки тощо».



Не споживати тваринних жирів – це корисно для здоров'я та загального самопочуття. В той же час, повністю відмовлятись від таких смакот, як шашлик, стейк та смажені ковбаски – теж, як виявляється, ризиковано. Отже, вирішуйте самі, ким вам бути – вегетаріанцем, веганом чи всеїдним хижаком.

Текст: Володимир ГРИБ
Фото: з приватних сторінок в соцмережах
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter