Як донька луцького cудді стала принцесою

31 Січня 2016
Донька луцького судді Катерина Десницька на початку минулого століття стала дружиною спадкоємця королівського трону Сіаму. Закоханий принц, що був буддистом, пішов заради коханої на неймовірний крок: обвінчався у православному храмі.

Та шлюб лучанки Катерини із принцом зламав інший культурний бар’єр: чоловік захотів взяти ще одну дружину, а гонорова слов’янка не захотіла ділити коханого з іншою. Вражаючу історію дівчинки з Луцька розповідає Discovery Ukraine.

27 квітня 1886 року в багатодітній родині Івана Степановича та Марії Михайлівни Десницьких народилась дівчинка, яку назвали Катерина.

Батько був головою Луцького окружного суду, а мати займалась вихованням 12 дітей. Через два роки після народження дівчинки помер її батько і Марія Михайлівна разом з усіма дітьми вирішила залишити Луцьк, жінка продала всі маєтки і переїхала із сім'єю до Києва.

Жінка віддала старших дітей до Київського університету, молодших – до гімназій. А Катерина з 1898 року навчалася у Фундуклеївській жіночій гімназії. У 1903 році взимку, помирає від раку мама Катерини. Так у віці 17 років дівчина залишилась сиротою. У 1904 році вона вирішила продовжити навчання і поїхала до столиці Російської імперії – Санкт-Петербургу, де навчався її брат Іван. У столиці Катя згодом закінчила курси медичних сестер у шпиталі імператриці Марії Федорівни на Фонтанці.

[caption]
Батьки Катерини — Марія Михайлівна Десницька та Іван Степанович Десницький[/caption]

На молодіжній вечірці у 1905 році Катерина Десницька знайомиться з гусаром російської імператорської гвардії. Смуглявий симпатичний молодик виявився принцом Сіаму (Таїланду) Чакрабонгсе. Це була любов з першого погляду, проте дізнавшись про високе походження молодого гусара, Катерина вирішила відректися від кохання. І наприкінці квітня того ж року, під час російсько-японської війни, пішла на фронт як дипломована медсестра.

В одному з листів до Катерини Чакрабонгсе освідчився: «Мені ніхто не потрібен, крім тебе. Це було б неземним щастям, якби ти була поруч!». Катерина ж відповіла йому взаємністю і у своїх листах називала його ніжно по-сіамски «Лек», що означає «малень­кий». Розлука довела, що вони створені один для одного і кохання їх взаємне і щире. До Санкт-Петербурга Катерина Десницька повернулася з трьома бойовими нагородами, серед яких був і Георгіївський хрест за мужність.

[caption]
Катерина Десницька і принц Сіаму Чакрабонгсе Буванафа[/caption]

У січні 1906 року Чакрабонгсе закінчив Академію генштабу і закохані вирішили одружитись. Однак, їх чекали перешкоди: принц сповідував буддизм – Катерина була православною. Вони задумали обвінчатись таємно і спочатку поїздом їдуть до Одеси, а звідти пароплавом до Стамбула. Церемонія вінчання відбулась в грецькій церкві Святої Трійці в районі Пера.

[caption]
Король і королева Сіаму Рама V и Саована та принц Чакрабонгсе Буванафа[/caption]

Сіамська королівська родина сприйняла цей шлюб як мезальянс. Катерину Десницьку при дворі не прийняли. Король не визнав шлюбу із українською дівчиною. Відношення не змінилось навіть із народженням 28 березня 1908 року сина – королівського онука Чули.

Ситуація змінилась, коли 1910 король Рама V помер і престол під іменем Рами VI зайняв його старший син Вачпровуд. Він офіційно визнав шлюб свого брата. Новий правитель був бездітним і Чакрабонгсе став спадкоємцем престолу.

[caption]
Катерина Десницька і син Чула Чакрабонгсе[/caption]

Катерина одержала титул принцеси Сіаму вищого рангу під іменем На Пхітсанулок, а принц з 1912 року став на чолі Генерального штабу сіамської армії.

Сім'я жила щасливо, поки Чакрабонгсе не закохався в далеку родичку принцесу Чаваліт, дочку принца Роді. У королівській родині практикували багатожонство, тому принц просив Катерину змиритись і прийняти другу жінку.

Але Катерина не збиралась миритись із суперницею і вимагала розлучення. У 1919 році подружжя все ж розлучилось і Катерина Десницька, відмовившись від великих аліментів, залишила Сіам. Переїхала до Китаю, жила в рідного брата в Шанхаї і працювала в Червоному Хресті.

[caption]
Сімейне фото щасливої королівської родини [/caption]

Катерина придбала невеличний будинок. Невдовзі вийшла заміж за американця Гарі Клінтона. Із сином Чулою Катерина бачилася 1923 року (він навчався в приватній школі в Англії). Відносини з сином були не найкращі, адже він так і не вибачив матері того, що вона покинула батька і Сіам.

[caption]
Палац Парускаван, Бангкок. Тут жили члени королівської родини — Чакрабонгсе, Катерина та їх син Чула[/caption]

Через японсько-китайські воєнні дії у 1930-х роках Катерина і Гарі переїхали до міста Портленд (США). Невдовзі вони розлучилися. А після закінчення Другої Світової війни Катерина Десницька переїхала до Франції. Оселилася біля Парижу, де мешкала вдова її брата Івана з дітьми. Померла 3 січня 1960 року від серцевого нападу.

Син Катерини Чула Чакрабонс закінчив Кембриджський університет, став істориком. Згодом написав історію про родовід сіамської королівської династії Чакрі, описав долю своїх батьків Катерини і Чакрабонгсе. Досі жива внучка Катерини Наріса Чакрабон.
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter