Різдво Пресвятої Богородиці: що можна, а що ні

21 Вересня 2018

21 вересня християни відзначають велике свято – Різдво Пресвятої Богородиці, День народження Діви Марії. Цей день є особливим. Вважається, що це жіноче свято.

Як правильно провести цей день пише видання Сім’я і Дім.

Різдво Пресвятої Богородиці у народі називають Другою Пречистою або Осениною, адже цього дня за народним календарем настає осінь.

За церковними переказами, Богородиця народилася за тих часів, коли релігія була в занепаді. Марія була обрана на роль матері Ісуса Христа, оскільки була дуже благочестива. Вона слухняно навчалася в монастирі, сумлінно вивчала Святе Письмо, а отже, якнайкраще підходила для виконання важливої місії народження Сина Божого.

Свято Другої Пречистої традиційно вважається жіночим святом, коли жінку належить вшановувати як продовжувачку роду. Це свято, очевидно, успадковує давнє свято Рожениць, коли наші предки висловлювали подяку “польним духам”, тобто опікунам нив та врожаю, дідам-ладам, які спочатку засівали і пророщували зерно, а потім поливали. Також 8 (21) вересня слов’яни відзначали свято осені та врожаю Осенини, рано-вранці жінки виходили до берегів озер і ставків задобрити матінку Осенину вівсяним хлібом і киселем, щоб у наступному році був хороший урожай. Цей день у слов’ян вважався і жіночим святом, тому дівчата і жінки до світанку ходили до водойм та вмивалися. Вони вірили, що це допоможе їм зберегти красу і молодість, а незаміжнім знайти любов.

Традиційно на Різдво Богородиці жiнки, в яких немає дiтей, справляють обiд i запрошують бiдних — «щоб молилися Богородицi за їхніх дiтей». Такi жiнки також замовляють службу Божу в церквi, а пiсля богослужiння запрошують людей до себе на обiд.

Щоб уберегтися від порчі, було прийнято спалювати старий одяг і взуття.

Кажуть, що молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, у цей день мають особливу силу.

Різдво Пресвятої Богородиці відзначається як свято справжньої радості. У ці дні не працювали, не постували, а після молитов у храмі збирали веселі гостини. Здавна в день Різдва Пресвятої Богородиці було прийнято ходити один до одного в гості. Стіл накривали багатий з великою кількістю страв. Окрім обов’язкових рибних страв готували всілякі м’ясні:борщ з свининою чи птицею, печеню чи то душенину з м’ясом, різноманітну городину, фаршировану м’ясною начинкою, голубці, пироги, млинці, вареники. Звичайно, багато страв готували і з сиру.

На Другу Пречисту припадає і останній термін заготівлі чарівного зілля. Вважалося, що зібрані між Першою і Другою Пречистими приворотні трави мали особливу властивість привертати хлопця до дівчини (чоловіка до жінки) і навпаки. Тим-то й були зумовлені останні походи по калину й барвінок. Проте дітям забороняли ходити польовими та лісовими дорогами, бо “там вужі сушаться”.

Також з цього дня вже можна було засилати сватів до дівчат. “Прийшла Пречиста – принесла старостів нечиста”. Якщо ж молоді вже зіграли весілля, то в цей день до них у гості йде рiдня, а молодим треба звiтувати перед гостями про своє подружнє життя. Молоді також йдуть в гості: як правило, до батькiв молодої разом з свекром i свекрухою для встановлення та пiдтримки добрих стосунків мiж невiсткою та батьками чоловiка і мiж родинами сватiв.

Народження Богородиці є великим святом, тому в цей день не можна працювати, в тому числі займатися справами по дому. Також в цей день не можна лихословити, пліткувати і лаятися – це гріх. Всі образи і негаразди радять пробачити. Під час застілля не можна змітати крихти на підлогу, а залишки їжі слід віддати тваринам.

Марію християни шанують не тільки як Богоматір і Богородицю, а ще й вважають «молитовницею» і заступницею за жінок і дітей перед Богом.

Тому представницям прекрасної стaті особливо важливо пам’ятати про це свято. І 21 вересня по можливості їм треба сходити в храм на службу. Помолитися за сім’ю, дітей і просто подякувати Господу і Богоматір за все.

Вважається, що молитва в цей день найбільш сильна, а особливе полегшення відчувають ті, хто розповідає Діві Марії про свої тривоги. За старих часів дівчата в цей день особливо ревно молилися, щоб вдало вийти заміж.

Молитва

Преблагословенна Діво Маріє, Царице неба і землі, Твоєму чудотворному образу припадаючи, розчулено взиваємо: зглянься милостиво на рабів Твоїх і Твоїм всесильним клопотанням зійшли кому потрібна.

Вся вірних чада Святої Церкви спаси, невірних зверни, заблудлих на шлях правий настав, старість і слабкість сил підтримай, юних у вірі святій зрости, мужність на добро направ, грішників до покаяння приведи і всіх християн благання почуй, хворих вилікуй, скорботи утоли, подорожуючих оберігай.

Боронь, Владичице, гріхопадінь і бід всіх, побожно закликаємо святе ім`я Твоє і поклоняємося чесному образу Твоєму. Ти бо молитвами беззаконня наші задарма очищаєш, тим же до Тебе припадаємо і паки співаємо:

Віджени від нас усякого ворога і супостата, усякої напасті і згубні зневіряння – молитвами Твоїми, подаючі дощі своєчасні і землі рясно родять, вклади в серця наші страх Божий до виконання заповідей Господніх, щоб усі тихо і мирно поживемо на спасіння душ наших, на благо ближніх і на славу Господа, Йому бо, яко Творця, Промислителю і Спасителеві нашому всяка належить слава, честь і поклоніння, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter