Волинський майстер створює унікальні кораблі із солі та павутини

03 Лютого 2017
Текст: Ольга МАГАС
Фото: Роман ДОМБРОВСЬКИЙ


Володимир Ящук
– один із тих волинян, хто зумів перетворити своє хобі на справу всього життя. Його захоплення викликає подив, вражає та не лишає байдужим ані дітей, ані дорослих. Уже протягом сорока років пан Володимир створює неймовірні кораблики у пляшках із вітрилами з листочків, хвостиків вишні, кукурудзи та… павутинки!

Як розповідає тижневик «Сім'я і Дім», свій перший вітрильник майстер зробив у 1977 році. Почалося все зі звичайного фото у журналі «Навколо світу», на якому був зображений корабель у пляшці. Саме ця світлина надихнула волинянина створити щось подібне. Тим паче, що пан Володимир має працьовиті руки та неймовірну витримку.



За 40 років майстер зробив понад 300 різноманітних вітрильників. Більшість його кораблів – практично копії історичних суден різних епох. Проте чимало вітрильників є «героями» казок, фільмів та мультиків. Так, є у колекції Володимира Ящука кораблі з книги «Старий і Море», кінофільмів «Пурпурові вітрила» та «Пірати Карибського моря» і навіть мультфільмів «Ну, постривай!» та «Як козаки…».





Кожен кораблик талановитого волинського митця – особливий, адже на його виготовлення витрачається багато дрібненьких деталей. Найбільше зусиль довелося докласти при створенні шведського корабля «Ваза». Для його виготовлення майстер використав 1 392 деталі.

«Цей корабель – флагман шведського флоту «Ваза». Коли його спустили на воду, він пройшов милю, і моряки відкрили гарматні порти, щоб дати залп. Проте вітер нахилив корабель, через що у ті порти почала литись вода. Тож вітрильник потонув за милю від берега і пролежав на дні понад 300 років. Потім його підняли й наразі він є одним із експонатів стокгольмського музею», – розповідає майстер.

Вага кожного кораблика – від 12 грамів. А найлегший вітрильник важить всього 1 грам. Він так і називається – «Легко». Створений із пофарбованих бамбукових паличок та тонюсінької капронової тканини, на перший погляд, вітрильник видається намальованим на папері. Проте якщо придивитися, то кожна деталь вражає витонченістю і чіткістю.

Окрім вітрильників у звичайних пляшках, є в колекції автора і мініатюрні роботи. Неймовірні кораблики Володимир Ящук зумів розмістити й у пляшечках від парфумів і навіть в ампулах від глюкози.





Але особливістю витворів пана Володимира є саме вітрила. Їх майстер робить із найнесподіваніших матеріалів: шкірочки винограду, шкірочки маслюка та мухомора, хвостика карася, цигаркового паперу, пелюсток квітів та листочків, коріння часнику, кори берези, солі, скла з електролампочки і навіть павутинки.

«Коли я зробив вітрила з павутини, то побачив, що це – найтонший і делікатний матеріал, який легко зруйнувати. Тож я зрозумів, що можу зробити вітрила з будь-чого. Зараз планую виготовити вітрильник, який прикрашатиме вітрило з насіння льону. Люди більш зацікавлено дивляться на оригінальні речі, тому хочу експериментувати, щоб творити щось дійсно унікальне», – розповідає Володимир Ящук.

Велику увагу автор мініатюрних шедеврів приділяє кріпленню вітрильників. Найчастіше кожен кораблик кріпиться на одній або двох кінських волосинах. Такі вітрильники дуже гарно гойдаються у пляшці. Деякі кораблі прикріплені носом до пробки, тож складається враження, ніби вони висять у повітрі.

Багатьом вітрильникам автор додає оригінальні деталі, які підкреслюють їхню унікальність. Так, біля кораблика «Старий і море» з відомої однойменної книги Ернеста Хемінгуея прикріплена величезна риба, яка за сюжетом літературного твору вступила у бій із рибалкою, над кораблем із Одісеєм витають сирени, а біля Джонки з «Піратів Карибського моря» лежить мініатюрна скриня зі скарбами.

Вітрильники волинського майстра уже знайшли своїх власників у країнах Європи, адже такі шедеври є чудовим подарунком як для дітей, так і для дорослих. У планах Володимира Ящука є ще чимало ідей, тож, сподіваємося, що вже невдовзі зможемо побачити справжній шторм у пляшечці та кораблики з вітрилами із льону.

А поки переглянути виставку унікальних вітрильників можна у Краєзнавчому музеї за адресою: місто Луцьк, вулиця Шопена, 20. Виставка діятиме до кінця лютого.























***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter