Петро Пилипюк: «Мені пощастило з тим, що батьки не дали грошей»

06 Квітня 2016
Петро Пилипюк, власник луцької компанії «Модерн-Експо», потрапив в сотню найбільш успішних підприємців України. На сьогодні «Модерн-Експо» є лідером ринку торговельного обладнання та рішень для рітейлу. Обороти компанії за 2015 рік – понад 1,5 млрд грн. Мережа офісів охоплює Німеччину, Францію, Великобританію, ОАЕ, Польщу, Білорусь тощо. Серед клієнтів Nestle, Groupe Auchan, PepsiCo, British American Tobacco, Carrefour, Mars, Mondelez, Rewe Combine, Henkel, SPAR, X5 Retail Group, АТБ, Фоззі Груп, Епіцентр та багато інших.



***
Я великий мрійник, який прагне змінити світ на краще. Мій основний талант – це об’єднувати таланти! Зараз в мене є конкретна мета – створити Great Company, компанію, яка буде приносити користь світу протягом десятиліть і стане місцем, де люди зможуть реалізовувати свій потенціал.

****
Почав заробляти ще тоді, коли був студентом другого курсу, – займався купівлею-продажем дефіцитних товарів. Ось як це виглядало: я купував «французькі духи» чи дезодоранти у батьків в селі, де на такі товари не було попиту, привозив їх у місто, здавав в комісійний магазин і протягом двох тижнів після реалізації отримував гроші. Свої перші. Я купував за 1 рубль, а продавав за 85 рублів – з погляду бізнесу це був серйозний «підйом», проте його масштаби були малі. Пізніше ми з братом їздили до Польщі та Югославії – щось продавали, щось заробляли і вертались. Ще пізніше разом з товаришем я почав привозити з Києва до Луцьку побутову техніку – цей бізнес проіснував рік поки у місті не з’явився перший
офіційний магазин побутової техніки.

***
Єдина відповідь, чому ми не відкрили щось подібне першими, – це страх. Ми потрапили до «пастки підприємця». Всі молоді підприємці чогось бояться, і наш основний страх полягав у незнанні. Як відкрити магазин, які ліцензії треба для цього мати, як робити бухгалтерію? На всі ці питання відповідей ми не мали. До того ж це були часи рекету. Я не шкодую, що ми тоді не відкрили магазин, бо все, що не робиться, то на краще. Хоча, якби відкрились, можливо, сьогодні наша мережа була б більшою за «Фокстрот».



***
Коли вибираєш партнера, потрібно добре розуміти, для чого він вам і чи ваші цінності співпадають, чи мета, до якої ви хочете разом йти, спільна. Якщо ви можете самостійно все зробити, досягнути успіху і не бачите потреби в партнерстві, не нав’язуйте собі цю ідею. Якщо інша людина не ділиться з вами ноу-хау або не бере на себе частину відповідальності чи ризиків, то який сенс у праці разом?

***
В будь-якому історичному аспекті люди мають однакові стартові умови. Ми приходимо в цей світ чисті і нічим не обтяжені. Все решта – прикладне. Мені пощастило з тим, що батьки не дали грошей, коли я закінчив інститут. В мене з’явився шанс довести самому собі, що я можу щось зробити і що мені зовсім не обов’язково повертатись під крило батьків, щоб вони і далі опікувались мною. Ось це і є моє везіння.

***
Менше пощастило більше ніж тим, у кого батьки – успішні люди, бізнесмени, котрі кажуть своїм дітям: «Синку, не напружуйся. От тобі хата, от тобі квартира, ось тобі бізнес – йди займайся!». Якщо в людини складається все і одразу, який буде стимул щось розвивати?

***
Не можна тішити себе ілюзіями, що я, середньостатистичний житель України, досягну успіху, зароблю грошей, і при цьому мені не треба буде ризикувати. Так не буває. Тому всі, хто хоче почати власний бізнес, мають розуміти, що у цьому «комплекті» не лише радість, гарні машини, успіх, запрошення на інтерв’ю – є там і розчарування. До цього треба бути готовим.



***
То був 1998 рік. В сусідній області ми випадково знайшли завод з технологіями, яких нам було достатньо. Ми стали з ним працювати, і за 2 роки вийшли на ринок з товаром нової якості – і були кращі за всіх інших виробників. І ось на заводі з’являється новий власник, і вже він каже нам: «Слухайте, те, що ми вам раніше робили, ми вам більше робити не будемо. Вибачайте. Думайте, як будете самі жити». Ось це був справжній виклик.

***
Ми на той момент вже відкрили філіали, у нас були клієнти, на ринку нас сприймали як «правильну компанію». І ось нам треба за один день відкрити нове виробництво. Ця кризова ситуація і стала головним поштовхом. Коли це все трапилось, у нас вже було невеличке приміщення на заводі – 3 тис. квадратних метрів, – яке ми купили як об’єкт незавершеного будівництва. І це все, що в нас було з активів, а решта – в обороті, в банках ніхто нічого не тримав. Ми взяли ті 300 тисяч, заклавши свою хату, все що є, весь бізнес

Банк нас запитав: «А що ви будете робити? Покажіть бізнес-план». Я прийшов до головного бухгалтера і кажу: «Бізнес-план просять! Що будемо робити?» А бухгалтер каже: «Я знаю, що це таке» і малює в Excel табличку, де написано, скільки ми зараз візьмемо в них кредит, скільки купимо машин, скільки будемо виготовляти обладнання, яке навантаження заплановано на одну зміну, і що за півроку ми вийдемо на дві зміни, за три роки вийдемо на три зміни, а ще за три роки повернемо кредит. Ось це і був весь бізнес-план.

Я настільки вірив в свою ідею, що прийшов до банку і все виклав. А працівник відділу кредитів подивився на це і каже: «А що у вас є в заставу?». Я відповів: «Заставимо те обладнання, що у нас є, те, що купимо, і ще у нас є великий гарний корпус, поїхали дивитися». Приходимо в недобудований корпус, а він такий страшний-страшний, і я вже кажу представнику банку, де що буде стояти, де ми будемо гнути наші вироби і де їх складати. Я був настільки переконливим, що представник банку сказав: «Ризикнемо!»



***
Є таке прислів’я: «Хто не ризикує, той не п’є шампанського!», а потім ще додається «і не сидить в тюрмі!». Мені також подобається вислів про те, що коли починаєш бізнес, треба пам’ятати, що існує 99 % ймовірності програшу. Щоб досягнути успіху, треба наполегливо працювати і завжди бути налаштованим позитивно.

***
Коли ми тільки починаємо думати, що в нас не вийде, – в нас точно не вийде. Чим відрізняються наші компанії від західних? Ми завжди говоримо, що наша команда молода і голодна. Сьогодні світ висококонкурентний, тому потрібно усвідомлювати, що рівень твоєї продукції, розуміння бізнесу повинен бути конкурентоспроможним. Якщо ти, наприклад, хочеш працювати з німецькими компаніями, приїжджаєш з України і на ламаній німецькій мові починаєш вести презентацію і говорити, яка у вас хороша українська компанія, розвивати бізнес тобі буде важко.

***
В нас на першому місці завжди стоять стосунки з клієнтом, на другому – бренд, а на третьому – ціна. Бренд ми будуємо останні 20 років і багато чого в нього вкладаємо. Ми цінуємо своє ім’я і ніколи не підводимо клієнта, для нас важливо, щоб все було чесно, прозоро та якісно.



***
Коли менеджери чи компанії терплять невдачу, вони знаходять 100 причин, щоб пояснити, «чому я лузер» – там беруть відкати, там політика, там якісь зв’язки і так далі. В Україні ми обслуговуємо 90 % відомих та локальних мереж через наші відділення в абсолютно чесний і прозорий спосіб. Ми відкатів не даємо, бо якщо хочеш збудувати компанію з великим майбутнім, то має бути правильний фундамент, а це – довготривалі чесні партнерські стосунки з клієнтами.

***
«Якщо не знаєш, як вчинити, вчиняй за законом». Якщо працювати абсолютно чесно і фокусуватись на ефективності бізнесу та просуванні на інші ринки, бізнес може бути успішним. Ми на Волині входимо в 5-найбільших платників податків і є одними з найбільших роботодавців. До речі, середній рівень заробітної плати в нашій компанії в 2-3 рази вищий за офіційний середній рівень в регіоні.

***
Якщо ти хочеш робити, як всі – роби, як всі, але тоді в тебе буде доля, як у всіх. Існує прямий зв'язок між твоїми цінностями і поведінкою в житті, побуті, в сім’ї, в бізнесі – і це інтерполюється на твої успіхи.

***
Моє особисте переконання в тому, що кожен повинен працювати відповідно до своїх талантів: бізнесмени повинні займатись бізнесом, політики – політикою. Чи може бізнесмен бути політиком? В такий перехідний період багато хто йде в політику, щоб захистити бізнес або зробити бізнес на політиці.

***
Нам вдалось створити центр тяжіння в Луцьку – набрати критичну масу талановитих людей, які окрилені ідеєю. Ми створили середовище, де люди почувають себе щасливими, до нас їдуть з інших областей. І ми живемо згідно з власними цінностями, ми сьогодні віримо, що завдяки своїм талантам можна бути успішними і щасливими.



***
Все і відразу буває тільки в лотереї, в якій ми теж не завжди можемо виграти. Є кілька унікальних випадків, коли хтось в молодому віці зміг побудувати компанії, які сьогодні коштують мільярди. І цей приклад надихає – значить, це можливо!

***
Майте позитивне мислення і не бійтесь зробити помилку! Якщо ви хочете чогось досягнути – мрійте, ставте цілі, ідіть, помиляйтесь, знов повторюйте, але не спиняйтесь, бо в цьому вся філософія і сенс життя. Якщо чогось не знаєте – питайте, якщо чогось не вмієте – вчіться! Але завжди культивуйте бажання йти вперед. Обирайте свою сильну сторону і найвищі цілі. Якщо ви студент – будьте одним з найкращих, якщо ви робите якусь справу, робіть її з усією пристрастю, яку маєте.

***
Сьогодні світ відкритий і немає прямої залежності: якщо я поїду за кордон – досягну успіху, а якщо залишуся в Україні – то ні. З точки зору бізнесу сьогодні в Україні набагато більше можливостей, тому що ринок не такий насичений. В наступні 7-8 років тут відбудеться справжній економічний бум. Я вірю, що конфлікт закінчиться. Україна – це величезний внутрішній ринок і величезний потенціал для обслуговування зовнішніх ринків. Наш інтелектуальний потенціал – це наша найбільша перевага. Ми сьогодні можемо говорити про родючі ґрунти, про можливості, пов’язані з сировиною, але найбільші перспективи та справжнє майбутнє – за мислячими людьми. А в нас їх достатньо.

За матеріалом «Економічна правда»
1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter