Як волинські метеорологи «шаманять» погоду

24 березня 2016

Погода – одна з найбільш мінливих речей в нашому житті. Інколи вона змінює наші плани і часто, хочемо ми цього чи ні, змушує підлаштовуватися.
 
З давніх-давен люди орієнтувалися на народні прикмети, щоб дізнатися про погодні умови. А затим – виникла ціла наука, яка розказує, як найменші зміни в атмосфері можуть підказати, чого назавтра чекати від матінки-погоди. Проте, як саме це відбувається – для більшості людей лишилося великою загадкою.
 
«Таблоїд Волині» вирішив Міжнародний день метеорології, який відзначають 23 березня, провести разом із працівниками Волинського обласного центру з гідрометеорології, аби з’ясувати, як вони «шаманять» погоду.
 
Процес дослідження погоди розпочинається із метеорологічних станцій, розповів «Таблоїду» начальник Волинського гідрометцентру Ростислав Бондарчук. Загалом в Україні – 187 таких станцій, а на Волині – шість: у Луцьку, Володимир-Волинському, Ковелі, Любешові, Світязі та Маневичах.
 
 Начальник Волинського гідрометцентру Ростислав Бондарчук Начальник Волинського гідрометцентру Ростислав Бондарчук

Кожна станція працює цілодобово сім днів на тиждень. Без свят і вихідних вісім разів на добу – через кожні три години – працівники проводять спостереження. Дані збирають із так званих гідрологічних постів, на Волині таких – 12. Кожне спостереження кодують та передають інформацію в обласний центр.
 
 Карта гідрологічних постів Карта гідрологічних постів

За словами завідувача сектором метеопрогнозів Волинського гідрометцентру Валентини Набоки, усі метеостанції планети одночасно ведуть спостереження за погодою – через кожні три години в один момент.
 
Щоразу збирають дані про температура ґрунту, або поверхні землі, швидкість вітру, вологість повітря, кислотність та кількість опадів, радіаційний фон тощо.
 
 Синоптики власноруч розписують карти Синоптики власноруч розписують карти

 За такими позначками спеціалісти «читають» погоду За такими позначками спеціалісти «читають» погоду

 Є затверджений перелік позначок – синоптичний код, за допомогою якого метеорологи обмінюються інформацією Є затверджений перелік позначок – синоптичний код, за допомогою якого метеорологи обмінюються інформацією

Зібрані та опрацьовані відомості із Луцька передають в Український гідрометцентр та у світові. Відтак, дані з усього світу одночасно висвітлюються на різних картах, за якими можна простежити зміну клімату як в Україні, так і в інших куточках земної кулі.
 
Для встановлення повної «погодної» картини волинські метеорологи використовують власні дані, інформацію з радіозондів та метеорологічних супутників, а також – прогностичні схеми всесвітніх метеорологічних центрів у Німеччині, Великобританії, США, Франції та Росії.
 
 Волинські метеорологи користуються власною інформацією і даними із супутника Волинські метеорологи користуються власною інформацією і даними із супутника

Спостереження на Волині регулярно ведуться з 1944 року. Майже всі метеорологічні станції відкрилися у 1944-1945 роках. Єдина найстаріша станція – у Ковелі, вона вела спостереження ще з 1880-х років, переривала роботу лише на час війни.
 
Як розповіла начальник метеорологічної станції Луцька Тетяна Жур, в останні роки змінилася система передачі даних. Раніше інформацію передавали по телефону, а затим через центральний телеграф відправляли телеграми. Через таку складність процесу втрачався час і навіть точність даних. З появою інтернету ситуація суттєво змінилася.
 
 Тятяна Жур, начальник метеорологічної станції Луцька Тятяна Жур, начальник метеорологічної станції Луцька

«Технічний прогрес, звісно, вплинув на роботу гідрометслужби, але менше, ніж хотілося б. Сучасні прилади – дуже дорогі, фінансування не вистачає. Тож разом із сучасними комп’ютерами доводиться користуватися і приладами, яким більше, ніж півстоліття», – зазначив Ростислав Бондарчук.
 
 У хімічній лабораторії гідрометцентру за рік проводять близько 18 тисяч аналізів У хімічній лабораторії гідрометцентру за рік проводять близько 18 тисяч аналізів

 Такою системою апаратів перевіряють воду на наявність важких металів Такою системою апаратів перевіряють воду на наявність важких металів

 Оцей прилад, схожий на ускладнений кімнатний термометр, має назву – гігрометр психрометричний і вимірює не лише температуру, а й вологість повітря Оцей прилад, схожий на ускладнений кімнатний термометр, має назву – гігрометр психрометричний і вимірює не лише температуру, а й вологість повітря

«Досі працюємо з такими приладами, як Флюгер Вільда для вимірювання напрямку і швидкості вітру, опадомірне відро для визначення кількості опадів – ці прилади не підведуть, оскільки не потребують електрики, і не можна боятися, що перепади напруги вплинуть на їхню роботу», – зазначив керівник служби.
 
 Луцькому барографу (прилад, що безперервно записує зміни атмосферного тиску) – уже під сто Луцькому барографу (прилад, що безперервно записує зміни атмосферного тиску) – уже під сто

Працівники гідрометеорологічного центру кажуть, що працюють для того, аби капризи природи не робили погоди у житті волинян, а навпаки – лише сприяли втіленню їхніх планів.

***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа).

+1
-10
-1

Коментарі

Які аналізи?!??? Пальцем в небо- ото метод!

Додати новий коментар