У Луцьку професори з усієї країни обговорювали українсько-польський конфлікт

28 Квітня 2017
Загострення відносин між волинянами і поляками обговорили у п’ятницю, 28 квітня, в рамках Всеукраїнського круглого столу «Передумови, причини та перебіг українсько-польського протистояння в роки Другої світової війни».



Наукова дискусія відбулася в приміщенні будинку Косачів.



Із вступним словом до присутніх звернулася голова Волинської крайової організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Людмила Стрільчук.



«В останні роки особливо актуалізувала проблема українсько-польського протистояння Другої світової війни. Думаю, усі знаєте, що в липні минулого року Польський сейм означив події тих часів на Волині як геноцид. Зараз протистояння лише загострюється.

Чого вартий тільки вихід на екрани фільм «Волинь», чого варті акти вандалізму на українських і польських кладовищах. Саме тому ми зібралися тут, у цьому дуже символічному місці, аби поділитися думками та фактами з приводу», – розповіла пані Людмила.

Поблагословити починання просвітян завітав митрополит Луцький та Волинський Михаїл.



Директор історично-культурного заповідника Павло Рудецький зазначив, що у будинку Косачів часто проводяться наукові конференції, виставки і мистецькі дійства, а тому він вважає за честь приймати в цьому легендарному місці поважних гостей.




Член Ради правління ВКО ВУТ «Просвіта» Тетяна Єремеєва побажала «через наукові дискусії, конференції, гучні заяви, голос історії та Інституту національної пам’яті зруйнувати скляний дах непорозуміння між двома націями».




Круглий стіл зібрав докторів наук, професорів, доцентів провідних вишів усієї України. Модератором став професор Олександр Дем’янюк.
Розпочали дискусію першою тематичною панеллю за темою «Передумови та причини протистояння».



Професор СНУ імені Лесі Українки Микола Кучерепа серед причин протистояння назвав відмінності в ідеології країн, наявність в них радикальних сил, що спекулюю на таких подіях, відсутність спільної правди, державного та суспільного зацікавлення темою.



Ірина Скакальська, професор Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії імені Тараса Шевченка, розповіла про українську еліту Західної Волині, а Галина Панишко, доцент СНУ імені Лесі Українки, зупинилася на темі аграрних відносин України та Польщі у міжвоєнні роки.
Митрополит Луцький та Волинський Михаїл порівняв польську та українську релігійну традицію.



«Якось служили заупокійних молебень, приурочений до річниці операції «Вісла» в селі, де сільський голова навіть не знав, що то була за трагедія. Хочеться відкрити вікна і нарешті заговорити про це! Бо мовчання – це дуже активна дія», – зазначив митрополит.

Протягом дня обговорюватимуть ще й теми перебігу міжнаціонального конфлікту на Західній Україні та проблем кількості жертв «Волинської трагедії».





***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].


0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter