​Лемури, лебеді та Федя і Ліма: закохані пари Луцького зоопарку

07 Квітня 2017
Текст: Юлія КАРМАНСЬКА

У тваринному світі, на відміну від людського, не існує зрад та розлучень.

Не лише у людей є свої драми й пристрасті – вони вирують і у братів наших менших. Історіями лебединої вірності, левиних ревнощів, нерівних шлюбів поділилася із тижневиком "Сім'я і дім" директор комунального підприємства Людмила Денисенко.

Царі звірів, що «дихають» ревнощами

Нік прибув до Луцька з Миколаївського зоопарку, а Даша – з Ялтинського. Йому 11 років, а їй – 9. Уже майже десятиліття пара разом. Лев завжди охороняє свою кохану, не підпускає близько до людей. Їхні почуття дуже сильні, тому ревнощі є невід’ємним атрибутом сімейного життя.
– Він «дихає нею» настільки, що навіть ревнує до працівників зоопарку і стежить, щоб ніхто не підходив, – розповідає Людмила Денисенко.
Якщо «дружині» заманулося відпочити на верхній полиці, значить, «чоловік» складе компанію. Коли ж вона буде спати в кутку, то він теж. Щоправда, притиснувши її до стіни. Така поведінка самця не завжди йде на користь левиці, тому пару інколи розділяють, щоб закохані могли відпочити одне від одного.

Лебедина вірність

У Луцькому зоопарку мешкають лебеді: двійко чорних та двоє білих.

Пари птахів поділили між собою два ставки, тому навесні під час періоду гніздування та висидки яєць конфліктів не виникає – кожна з пернатих сімей займає свою водойму.

Родини також захищають власну територію. До зоопарку потрапляють багато поранених птахів або тих, які не змогли відлетіти у вирій. Пернаті самці не допускають на ставок чужаків, тому інші лебеді змушені шукати собі воду деінде.

Відомо, що ці птахи обирають собі пару на все життя.

– Поки що в нас не траплялося випадків, щоб принесені врятовані лебеді створили пару. Можливо, їхня половинка загинула, тож вони не будують нових стосунків. Адже найміцніша вірність – лебедина, – зауважує Людмила Денисенко.

Продуктивні ссавці

Зелені мавпочки Федя і Ліма наразі є найактивнішою парою, яка працює над збільшенням кількості жителів звіринця.

Регіональний ландшафтний парк «Фельдман-Екопарк», що на Харківщині, подарував луцьким колегам тваринок на відкриття зоопарку після реконструкції.

Символічним Людмила Денисенко вважає те, що в рік Червоної Мавпи сімейка поповнилася первістком. Мавпочки вирішили не зупинятися на досягнутому, і 26 грудня народилася друга малеча – дівчинка Санта. Із вибором імені проблем не виникло: працівники одноголосно вирішили, що це подарунок на Новий рік. Тепер уже старший братик бавиться з малечею і допомагає батькам.

Мавпочок, на жаль, не вдалося сфотографувати, адже у період появи потомства вони дещо агресивні.

Жінки-ворони і «зальотний»

Три роки тому харківські колеги презентували Луцькому зоопарку трьох вороненят.

– Коли нам дарують тварин, беремо відразу трьох – є більша ймовірність, що трапиться хоч один хлопчик. Коли ворони підросли, ми побачили, що всі вони дівчатка. А найцікавішим є те, що два роки поспіль до них прилітає ворон: перегукується, сідає на клітку і крукає. Видно, у нього любов там сидить, – сміється Людмила Денисенко.

Ворони дуже активні: розбирають вольєр, облаштовують свій дім, позитивно реагують на будь-які нові предмети у своєму вольєрі. Цікавим є і те, що ці птахи талановиті пересмішники: імітують звуки будь-яких тварин. Лише коли зоопарк порожній, ворони починають справжні голосні розмови.

Розумниця Герда

У зоопарку живуть вовк Сірий та вовчиця з розумними очима Герда. Найкомфортніше вони почувають себе тоді, коли вдаряють волинські морози. Зима – їхня улюблена пора року. Тоді у вовків гарне хутро та відмінний настрій. Улітку хижаки виглядають не так привабливо, бо линяють.

Сірого врятували з капканів мисливці. Після прикрої пригоди він пересувається без передньої лапки. Сірий мешкав в одному вольєрі зі своїм братом понад десять років, аж поки у Миколаївському зоопарку не запропонували обмін. Так у Сірого з’явилася супутниця Герда.
Матріархат у лемурів

Улітку до зоопарку привезли двох хлопчиків-лемурів, а восени до них приєдналася самочка. Тиждень тварини приглядалися, сиділи в одному вольєрі, але були розділені. Нині у лемурів панує абсолютний матріархат: дівчинка Іриска сама собі обрала хлопчика Джуліана. Цікаво, що другий самець є тезкою першого – довго думали над кличками, аж поки не вирішили наректи обох одним іменем.

«Нерівний» шлюб

Пару чорно-бурих лисиць врятували з пересувного звіринцю у Дубровиці, що на Рівненщині. Самка Чаппі – активна молода лисичка. Їй 4 роки, а йому вже цілих 8. Чаппі – пухнаста, грайлива, охоче йде на контакт із людьми. Самець у своєму поважному віці багато спить та рухається менше, ніж молода лисичка.

Тож Чаппі, імовірно, доведеться шукати нового нареченого.

***
Під час спілкування з мешканцями звіринця ми зауважили єдину відмінність між стосунками людей та тварин: вона полягає у тому, що розлучень або зрад у світі чотирилапих не існує. Працівники зоопарку не роз’єднують закоханих. Якщо ж віддають тварин у інший звіринець, то обов’язково обох. Розлучити їх може тільки смерть.


0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter