Інсайд: за лаштунками світу ляльок

02 Лютого 2015
«Таблоїд Волині» завітав у гості до людей, для яких ляльки стали справою усього життя, - у Волинський академічний обласний театр ляльок. Тут нас гостинно зустрів директор театру Данило Поштарук. Він люб’язно відкрив для читачів завісу світу ляльок.



Театр ляльок має неабияку популярність серед діток. У день вистави, наприклад, у неділю, купити квитки майже неможливо, тому батькам доводиться подбати про це заздалегідь.

«Театр – це справа мого життя, - каже Данило Поштарук. – Професія актора театру ляльок потребує особливого таланту та вмінь. Адже ляльки бувають дуже різні за системою керування, технологією та розмірами».







У театрі є спеціальний цех, де народжуються казкові герої. Тут працює команда майстрів своєї справи: художники-постановники, дизайнери, костюмери, столяри. Спочатку постановник читає п’єсу, уявляє героїв, а тоді вже малює ескізи ляльок.





Після цього виліплюють з глини скульптуру та відливають у форму з гіпсу. Це дуже тонка і делікатна робота. Потрібно стежити, щоб гіпс застиг не одразу, а поступово, інакше він буде тріскати. Для цього його постійно змочують водою. Далі обклеюють ляльок старими газетами. Цей процес називається пап’є-маше.





А вже тоді з казковими героями працюють столяри. Вони піклуються про те, щоб лялька могла кліпати очима, відкривати рот та жестикулювати. Обличчя дитячих улюбленців обтягують тканиною або розмальовують фарбою. У цьому ж цеху для ляльок шиють одяг. Щоб зробити дієву театральну ляльку, треба попрацювати місяць.





Щоб зробити ляльки для вистави, потрібно витратити щонайменше п’ять тисяч гривень.

«Ми дуже економимо на цьому, - наголошує Данило Поштарук. - Закуповуємо матеріали на ринку або на секонд-хенді».

Але для цікавої вистави потрібні не тільки ляльки, майстерність та талант акторів, а ще й гарні декорації. Їх також створюють за ескізами. Спочатку складають макет, який удесятеро менший за той, що має бути на сцені. А тоді вже оригінал.







«До нас часто приїжджають режисери-постановники з інших міст України, - каже театрал. - Вони дуже вдячні нашим працівникам. Часто запрошують їх до Києва для створення ляльок та декорацій. В Україні залишилося дуже мало людей, які вміють це робити».



У театрі нараховується уже кілька сотень старих ляльок. Іноді їх використовують для вистав кілька разів. Казкові герої зберігаються у спеціальних приміщеннях, де за ними доглядають, шиють новий одяг, якщо старий зносився.





«Тут є найстаріші ляльки. Ми ніколи їх не викидаємо, навіть якщо вони зношуються. Бо для нас ці ляльки - живі істоти», - каже директор театру.





Текст і фото: Лілія БОНДАР
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter