Інсайд: за лаштунками світу ляльок

02 лютого 2015

«Таблоїд Волині» завітав у гості до людей, для яких ляльки стали справою усього життя, - у Волинський академічний обласний театр ляльок. Тут нас гостинно зустрів директор театру Данило Поштарук. Він люб’язно відкрив для читачів завісу світу ляльок.

Театр ляльок має неабияку популярність серед діток. У день вистави, наприклад, у неділю, купити квитки майже неможливо, тому батькам доводиться подбати про це заздалегідь.
 
«Театр – це справа мого життя, - каже Данило Поштарук. – Професія актора театру ляльок потребує особливого таланту та вмінь. Адже ляльки бувають дуже різні за системою керування, технологією та розмірами».


 
У театрі є спеціальний цех, де народжуються казкові герої. Тут працює команда майстрів своєї справи: художники-постановники, дизайнери, костюмери, столяри. Спочатку постановник читає п’єсу, уявляє героїв, а тоді вже малює ескізи ляльок.

Після цього виліплюють з глини скульптуру та відливають у форму з гіпсу. Це дуже тонка і делікатна робота. Потрібно стежити, щоб гіпс застиг не одразу, а поступово, інакше він буде тріскати. Для цього його постійно змочують водою. Далі обклеюють ляльок старими газетами. Цей процес називається пап’є-маше.

А вже тоді з казковими героями працюють столяри. Вони піклуються про те, щоб лялька могла кліпати очима, відкривати рот та жестикулювати. Обличчя дитячих улюбленців обтягують тканиною або розмальовують фарбою. У цьому ж цеху для ляльок шиють одяг. Щоб зробити дієву театральну ляльку, треба попрацювати місяць.


 
Щоб зробити ляльки для вистави, потрібно витратити щонайменше п’ять тисяч гривень.
 
«Ми дуже економимо на цьому, - наголошує Данило Поштарук. - Закуповуємо матеріали на ринку або на секонд-хенді».
 
Але для цікавої вистави потрібні не тільки ляльки, майстерність та талант акторів, а ще й гарні декорації. Їх також створюють за ескізами. Спочатку складають макет, який удесятеро менший за той, що має бути на сцені. А тоді вже оригінал.


 
«До нас часто приїжджають режисери-постановники з інших міст України, - каже театрал. - Вони дуже вдячні нашим працівникам. Часто запрошують їх до Києва для створення ляльок та декорацій. В Україні залишилося дуже мало людей, які вміють це робити».


 
У театрі нараховується уже кілька сотень старих ляльок. Іноді їх використовують для вистав кілька разів. Казкові герої зберігаються у спеціальних приміщеннях, де за ними доглядають, шиють новий одяг, якщо старий зносився.


 
«Тут є найстаріші ляльки. Ми ніколи їх не викидаємо, навіть якщо вони зношуються. Бо для нас ці ляльки - живі істоти», - каже директор театру.


 
Текст і фото: Лілія БОНДАР

+1
-9
-1

Додати новий коментар