COOL SCHOOL: Олена Пашук – викладачка, яка створює прекрасну поезію та грає на… ложках

02 Лютого 2019

Текст: Юлія ГАВРИЛЮК

Британський політик Вільям Ворд якось сказав: «Посередній учитель викладає. Хороший вчитель пояснює. Видатний вчитель показує. Великий учитель надихає». У рубриці «Cool School» «Таблоїд Волині» знайомить вас із вчителями та викладачами, які не просто надихають, а дають крила своїм учням, аби ті могли підкорювати найвищі вершини.

Різні школи, коледжі, училища та виші. Різні предмети, науки та досвід. Ми покажемо педагогів як молодих та енергійних, так і старших та досвідченіших. А ви читайте, впізнавайте своїх наставників та діліться своїми спогадами у коментарях!

Часто набуті знання у школах та вишах лише теоретичні, які рідко кому вдається застосувати на практиці. Напевно, кожен з нас чув, як учні запитують: «А для чого це мені?», «Де я це використовуватиму?». Ось чому особливо цікавими є люди, які вміло поєднують теорію та практику щодня. Цього разу нам вдалося поспілкуватися із творчою викладачкою літератури і титулованою письменницею Оленою Пашук.

Олена Пашук друкувалася в численних журналах, альманахах, видала шість поетичних збірок, зокрема «За поворотом мого погляду», «Паранджа», та книгу віршів для дітей «Нічка йде до мишки в гості».

Окремі вірші перекладені польською, болгарською, вірменською, румунською і азербайджанською мовою. Літературознавиця, членкиня Національної спілки письменників України, кандидатка філологічних наук, викладачка секції «Літературна творчість» у ВО Малій академії наук, викладачка кафедри літератури та зарубіжної літератури Інституту філології та журналістики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Олена Пашук вміє використовувати свої знання на практиці.

Детальніше про свою викладацьку діяльність та творчість вона розповіла «Таблоїду Волині».


Шкільні роки та професія мрії

У дитинстві Олені Вікторівні було важко визначитися, ким вона хоче бути, тому й відвідувала усі гуртки, які тільки можна: басейн, гра на домрі і ложках, легка атлетика, літгурток, танці і багато інших. Проте, ще зі шкільних років вона знала – її життя буде тісно пов'язане з літературою. Починаючи з 5-го класу Олена відвідувала літературну студію «Первоцвіт» при гімназії № 21, якою керував Дмитро Іващенко. А у 7-му класі перейшла до студії «Лесин кадуб» під керівництвом Йосипа Струцюка.


Замість радіоведучої – науковець

Олена Пашук Закінчила філологічний факультет Волинського національного університету імені Лесі Українки, після чого вступила до аспірантури. Пізніше захистила кандидатську дисертацію на тему «Взаємодія класичного й некласичного вірша у творчості Василя Голобородька».

Поетеса зізнається, що, насправді ніколи не думала, що пов'яже своє життя з наукою. Але після закінчення університету Марія Василівна Моклиця, теперішній завідувач кафедри, запросила її до себе в аспірантуру, а звідти вже все закрутилося. Якийсь час Олена хотіла бути журналісткою і радіоведучою і навіть спробувала свої сили в цій сфері, стажувалася в облдержадміністрації, але згодом наука «переманила» її.


Що заважає бути викладачем своєї мрії

В університеті Олена Пашук почала працювати з 2011-го, як тільки захистила кандидатську дисертацію. Розповідає, що спочатку дуже важко, коли майже відразу після університетської лави заходиш до аудиторії вже в ролі викладача.

Насправді викладачка і досі не знає, чи знаходиться на своєму місці. Їй як творчій людині не просто миритися із усіма рамками, чіткими вказівками, стереотипами. На сучасному викладачеві лежить чимало додаткової, не завжди потрібної, роботи, яка заважає йому на повну розкрити свій потенціал. Постійне переписування програм, «міфічні рейтинги», безкінечні звіти і стаття в журналі «Scopus» заважають бути Олені таким викладачем, яким вона хоче.


Практика vs теорія

Олена Пашук, одна із небагатьох, хто йде не від теорії до практики, а від практики до теорії. Спочатку вона почала писати вірші, а вже потім пізнавала закони поетичної майстерності. Так, наприклад, в шкільні роки віршувала, не орієнтуючись зовсім в ямбах і хореях.

Спочатку письменниці допомогли заняття у студії «Лесин кадуб», а згодом Олена взагалі занурилась у віршознавство. Вона запевняє: творчій обдарованій молоді потрібні літературні секції, гуртки, де вони могли би розвивати свій талант, спілкуючись і з наставником, і між собою.


Учителька чи викладачка?

Олені потрібно вміти «перемикатися», адже вона працює як із школярами, будучи керівником секції «Літературна творчість» при Малій академії наук, так і зі студентами. Каже, що дуже багато часу займає позауніверситетська робота з підготовки шкільних наукових робіт, які мають бути представлені на обласному етапі конкурсу-захисту.


Кожного разу, готуючись до зустрічі зі студентами, потрібно опрацьовувати багато як художньої, так і наукової літератури. Викладачка на кафедрі теорії літератури та зарубіжної літератури, має бути готовою до читання надоб’ємних текстів. Олена звикла багато читати ще змалку. Проте, розповідає, що деяка важкість полягає ще й у тому, що ті курси, які викладає, часто змінюються, а це додатковий обсяг роботи.


Творчість на уроках

Можливості для творчості має на секції «Літературна творчість», де її муза час від часу буває присутня. Олена Пашук любить працювати із талановитою молоддю, яка надихає і приносить нове дихання у роботу. Але й в університеті їй подобаються ті заняття, коли є можливість запросити когось із відомих письменників, аби він привідкрив завісу своєї творчості.

На факультеті філології та журналістики можливості для творчості та креативу просто безмежні: там проводяться різні конкурси, розважальні шоу, тематичні майстер-класи, пізнавальні зустрічі, покази кінофільмів різними мовами тощо.

Письменницькі здобутки

Літературні нагороди ніколи не були метою поетеси, але усіма ними вона пишається. Бо приємно, коли оцінюють те, що є для тебе близьким і життєво необхідним. Проте, Олена Пашук каже, що це не означає, що якби їх не було, то вона перестала би писати.

Олена розповідає, що найбільшим потрясінням стало, коли її прийняли до Національної Спілки письменників України в 20 років! У 2003 році це було величезною рідкістю.


Найцікавіший урок та сюрприз від студентів

То був урок-презентація, присвячений виходу нової поетичної збірки «Паранджа» Олени Пашук. Студенти чудово підготувалися і зробили їй приємний сюрприз, перевтілившись в образи героїнь збірки. Також, відбувався поетичний агон «Класичний і некласичний вірш». Було створено дві студентські команди, кожна з яких намагалася довести переваги саме свого різновиду віршів. Тоді звучало багато музики, віршів, було показано відеопоезію.

Попри те, що такі заходи частково є розважальні, але вони містять також чимало наукової інформації, і студенти їх дуже люблять, запевняє викладачка.





І розумниця, і красуня

Дивлячись на Олену Пашук, можна сплутати її із студенткою, адже жінка – дуже красива, завжди одягнена зі смаком і має чутовий смак! Зізнається, що ніяких рецептів краси не має. Просто намагається трохи доглядати за собою. Дієт теж не дотримується, просто багато рухається і намагається не вживати шкідливих продуктів.

Щодо «викладацької» моди, розповідає, що у сучасному світі викладачі все частіше обирають зручність.

«Коли ти перебуваєш у постійному русі, досить важко витримувати імідж викладача у зовнішньому вигляді. Для прикладу, я дуже багато змушена ходити впродовж робочого дня, а тому підбори іноді так утомлюють! Коли ти виходиш на роботу з самого ранку, до обіду маєш пари, потім заняття при Малій академії наук, а після всього ще й тренування до восьмої. У такі дні дозволяю собі одягати щось зручніше», – розповідає Олена Пишук.

Окрім поезії викладачка особливих хобі немає, проте любить спорт і активний відпочинок. Від осені до літа – заняття у спортзалі, а влітку багато їздить велосипедом і плаває.

А наостанок, хочеться процитувати один із віршів Олени Пашук:

«А я щоранку спалюю мости,
а я щоночі спалююсь достоту.
І де те небо, де мої висóти?
І серед тисяч феніксів, де ти?

А біля ліжка свіжий попіл снів,
розкидані осіннім листям речі,
і запальничка, й план твоєї втечі,
і загнане ножем в підлогу «ні».

На сонце ніч, як Жанна д'Арк пішла,
у похоронній урні Троя.
Скажи, ну хто для тебе я, ну хто я?
О Феніксе, обвуглена душа!»

***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу[email protected].

7
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter