У луцькому храмі грали духовну музику

02 Червня 2015
У Кафедральному костелі Святих Петра і Павла у рамках фестивалю «Стравінський та Україна» відзвучав концерт духовної музики. Для лучан грав Академічний камерний оркестр «Кантабіле» Волинської обласної філармонії. Диригував сам керівник коллективу, народний артист України Товій Рівець.

Час та місце проведення концерту кілька разів змінювалися. І проведення цього заходу у храмі, а не на сцені міського палацу культури слід визнати правильним рішенням організаторів. Саме у стінах храму звучання духовної музики композиторів-класиків у майстерному виконанні оркестру набуває особливого змісту, примушує слухачів затамувати подих та ловити кожен звук.


Розпочався концерт музикою Березовського. В обробці Скорика пролунав «Отче наш». Соло у двох наступних творах («Stabat Mater» / «Скорботна Мати» Перголезі та арії Генделя) виконала Вікторія Чайка. Її вишукане сопрано линуло, здавалося, просто до неба. Завершила першу, вступну частину концерту «Сарабанда» Генделя.

Перед виконанням наступного твору Товій Рівець звернувся з проникливими словами до слухачів. Справа в тому, що «Сім останніх слів Ісуса Христа» Гайдна – твір вкрай незвичайний і за формою (інтродукція – сім сонат – епілог), і за змістом. Написано його було як урочисту месу на Страсну П’ятницю 1785 року. Кожна частина відповідає певному вислову Христа. Кожній передує коротка промова (в оригіналі це були частини служби Божої, виголошувані єпископом). Текст читала заслужена артистка України Лариса Мікоян, її голос, підсилений динаміком линув з-під склепінь храму просто до серця слухача. Проілюстровано музику було також візуально – серією слайдів на біблійні сюжети.


Як відзначив пан Рівець, для виконання він обирає твори шедевральні – насамперед, у духовному, і лише потім - технічному сенсі. Твори, що пройшли перевірку часом, довівши у такий спосіб геніальність автора. Твори, що полонять душу слухача, примушують його переживати. У поєднанні з майстерністю виконавців геній композитора не залишає байдужим навіть не дуже підготовленого слухача. Особливої аури додає і атмосфера залу. Виконання духовної музики у стінах костелу несе особливий зміст – у святому місці звуки линуть від душі музиканта до душі слухача, примножуючи добро у такому недосконалому світі.


Текст: Ольга ДОРОШЕНКО
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter