На презентації альбому Миколи Кумановського у Луцьку відкрили таємниці з життя митця

28 Жовтня 2016
У Галереї сучасного мистецтва України «Арт-кафедра» презентували альбом «Метафоричний реалізм Миколи Кумановського».



«Уже вчетверте ми беремося за видавництво каталогу, цього разу плідно працювали над альбомом, якого дуже заслуговує творчість такого митця як Микола Кумановський. Видання готувалося до 65-річчя автора, до якого йому, на жаль, не судилося дожити. Втім, він бачив верстку проекту, вносив правки та неймовірно тішився тим, що матиме власний альбом», – розповіла керівний партнер Галереї Леся Корсак.



Микола Кумановський був інтелектуалом, патріотом, естетом і надзвичайно працьовитою людиною, яка залишила по собі переконливий творчий доробок, серед якого – станкове малярство, авторська графіка, акварелі, пошуки у скульптурі тощо.




«Величезний масив цієї унікальної спадщини розійшовся по приватних колекціях не лише Волині та України, а й близького і далекого закордоння. І коли ми усвідомили, що вже скоро у Луцьку зовсім не залишиться робіт Кумановського, почали збирати їх по різних країнах. Тепер ці полотна не продаються, а чекають індивідуальних виставок та своїх поціновувачів», – додала Леся Корсак.

Поки тираж альбому – 500 примірників, але ініціатори переконані, що попит на видання зростатиме з кожним днем.




Автором тексту вступної статті стала мистецтвознавець Зоя Навроцька, що у невимушеній і цікавій манері розповіла про життєвий та творчий шлях Миколи Кумановського із вичерпною інформацією про головні етапи діяльності, пошуки й здобутки художника в царині образотворчого мистецтва й літератури, його активну громадянську й патріотичну позицію.



«Робота над текстом – завжди складна. Що таке текст до альбому художника? Декілька ефектних красивих фраз автора, цікавий спогад про митця, аналіз творчості, що писати завжди найприємніше, цікаві висновки сучасників, етапні події з життя художника. Однак, я не могла написати так, бо Микола займав важливе місце і в моєму житті. Щоразу, коли я думала про нього і писала про нього, то відкривала все нове і нове», – ділиться Зоя Навроцька.



Також, додає, що спершу стиль статті мав бути таким романтично-філософським із вкрапленнями аналітизму, але зрештою не змогла обійтися без хронологічного перерахунку усього, що встиг зробити за життя надзвичайно працьовитий Микола Кумановський.



«Справжні поети, художники, музиканти – це пророки, які вибиваються із усього суспільства, вони підносять його на вищий щабель. Ще із біблейських притч ми знаємо, що за життя пророків ніколи не визнавали, що, власне, відбувається зараз із більшою частиною колосально творчих непересічних людей», – зазначила мистецтвознавець.



Дизайном альбому займалися молоді креативні дизайнери Сергій Остроумов та Владислав Дрючан.

«Можливість долучитися до цього проекту ми мали за честь, а співпраця з митцем дарувала натхнення. Єдиною проблемою була складність розташування самодостатніх картин поряд, адже кожна із них вимагала до себе окремої уваги. Ми справді полюбили це мистецтво, бо інакше нічого б не вийшло», – розповів Сергій.



А Владислав зазначив, що безсонні ночі за роботою над альбомом допомогли йому зріднитися із творчістю митця.



«Знаючи Миколу Кумановського чверть століття і гортаючи роботи зараз, постійно пригадуєш, де вперше мав нагоду їх побачити. Його творчість вже представляють і поза океаном, тож безсумнівно, це мистецтво варте не однієї дисертації на тему унікальної людини. Ми завжди пам’ятатимемо його, а на скрижалях історії це ім’я буде вибите великими літерами», – вважає журналіст і письменник Іван Корсак.



«Не можу повірити, що настав нарешті такий час, коли є можливість організовувати виставки і видавати каталоги. Суспільство ж частіше перебуває поза мистецтвом, і це така інфекція, що масово заражає інших. А для Миколи було важливо, щоб його роботи хтось бачив. Навіть у час, коли виставки були забороненою розкішшю, він запрошував у свою бідну майстерню просто, щоб показати, чим живе. Він був справжнім носієм архетипів», – пригадала Наталка Кумановська.



Також, під час презентації переглядали архівні світлини Миколи Кумановського, а професійний мистецький аналіз останніх робіт представила гостям Зоя Навроцька.




Науковий працівник Художнього музею Олена Старикова була просто вражена і захоплена виглядом альбому, художниця Галина Івашків пригадала, що ще у студентські часи її одногрупник Микола розповідав, як колись ним усі пишатимуться, а художник і фотограф Віктор Чухрай зізнався, що Микола «був вибірковим у спілкуванні з людьми, але завжди дуже файно вбирався і дівки всі мліли від того».





Вечір минув у теплій атмосфері спогадів та роздумів, а частинка творчості митця-символіста Миколи Кумановського відтепер назавжди збережена у метафорично-реалістичному альбомі.

***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].











0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter